Uchtepa tuman hokimi yoshlar bilan uchrashdi
Hokim “Kelajakka qadam” loyihasida g‘olib bo‘lgan talabalar bilan uchrashdi, ular bilan suhbatlashdi hamda loyiha doirasida universitetda tashkil etilgan maxsus xona va talabalar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Yoshlarning tashabbuslari va amalga oshirayotgan ishlari ijobiy baholandi.
Ma’lumot uchun: “Kelajakka qadam” dasturi doirasida 48 nafar universitet bitiruvchisi o‘z biznes g‘oyalari bilan ishtirok etish istagini bildirdi. Ulardan 35 nafari o‘z loyihalarini taqdim etdi. Taqdim etilgan loyihalardan belgilangan mezonlarga mos kelgan, umumiy moliyalashtirish qiymati 5 mlrd 138 mln so‘mni tashkil etuvchi 20 nafar bitiruvchining loyihalari “O‘zmilliybank” hududiy bank xizmatlari markazi xodimlari tomonidan ko‘rib chiqilib, ijobiy baholandi va qabul qilindi.
Shu jumladan, 15 nafar bitiruvchining 5 turdagi loyihalari quyidagicha moliyalashtirildi:
1 ta “Suv filtrlaydigan vending uskuna o‘rnatish” — 50 mln so‘m;
8 ta “Til o‘qitish markazi” — 205 mln so‘m;
1 ta “Lazzatli milliy taomlar” — 50 mln so‘m;
1 ta “Tarjima markazi” — 10 mln so‘m;
2 ta “Chevarlik” — 18 mln so‘m;
1 ta “Avto maktab”ni rivojlantirish — 900 mln so‘m;
1 ta “Oziq-ovqat do‘koni” — 50 mln so‘m.
Umumiy moliyalashtirilgan summa 1 mlrd 283 mln so‘mni tashkil etdi va 41 ta ish o‘rni yaratildi. Shuningdek, 5 nafar bitiruvchining umumiy qiymati 3 mlrd 855 mln so‘m bo‘lgan loyihalarini moliyalashtirish rejalashtirilgan.

Хоким Учтепинского района встретился с молодёжью
13 августа хоким Учтепинского района Бунёд Мамаджанов посетил Узбекский государственный университет мировых языков. На встрече также присутствовал ректор университета Ильхомжон Тухтасинов.
Хоким встретился со студентами, ставшими победителями проекта «Шаг в будущее», пообщался с ними, а также ознакомился с специально оборудованной комнатой и условиями, созданными для студентов в рамках проекта. Инициативы и деятельность молодёжи были положительно оценены.
Для информации: в рамках программы «Шаг в будущее» 48 выпускников университета выразили желание принять участие со своими бизнес-идеями. Из них 35 представили свои проекты. Среди представленных проектов 20 выпускников, чьи идеи соответствовали установленным критериям и общая сумма финансирования которых составила 5 млрд 138 млн сумов, были рассмотрены и одобрены сотрудниками территориального центра банковских услуг «Узнацбанка».
В частности, были профинансированы 5 видов проектов 15 выпускников на следующие суммы:
• 1 проект «Установка торгового автомата для фильтрации воды» — 50 млн сумов;
• 8 проектов «Языковой центр» — 205 млн сумов;
• 1 проект «Вкусные национальные блюда» — 50 млн сумов;
• 1 проект «Переводческий центр» — 10 млн сумов;
• 2 проекта «Швейное дело» — 18 млн сумов;
• 1 проект «Развитие автошколы» — 900 млн сумов;
• 1 проект «Продуктовый магазин» — 50 млн сумов.
Общая сумма профинансированных проектов составила 1 млрд 283 млн сумов, создано 41 рабочее место. Также планируется финансирование проектов 5 выпускников на общую сумму 3 млрд 855 млн сумов.