UNESA va OʻzDJTU hamkorligi
OʻzDJTU Ingliz tili 1 - fakulteti dekani Guli Ergasheva hamda Ingliz tili integrallashgan kursi - 1 kafedrasi oʻqituvchisi Toʻxtaqulova Oygul Indoneziyaning nufuzli oliy taʼlim muassasalaridan biri - Surabaya davlat universiteti (UNESA) ga rasmiy tashrif buyurdilar.
Mazkur tashrif OʻzDJTU va UNESA oʻrtasida yoʻlga qoʻyilgan xalqaro hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlashga qaratilgan. Shuningdek OʻzDJTU talabalarining pedagogik mahoratini takomillashtirish maqsadida UNESA qoshida tashkil etilgan LabSchool oʻz koʻrgazmalari bilan ishtirok etgan  EduFun West-2026 yarmarkasiga tashrif amalga oshirildi hamda kelgusida universitetlar oʻrtasida talabalar malakaviy amaliyot dasturini yoʻlga qoʻyishga qaratilgan hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi. Labschool bitiruvchilarini O‘zDJTUning 1-bosqichiga o‘qishga qabul qilish masalasi yuzasidan tomonlar o‘rtasida rasmiy kelishuvga erishildi.
G. Ergasheva UNESA universiteti hamda LPDP hamkorligida tashkil etilayotgan "International Community Development (ICD) – Community Training and Village Mentoring Program" xalqaro trening dasturida ishtirok etmoqda hamda dasturning kelgusi kunlarida Indoneziyaning Sharqiy Java orollaridagi Bondowoso tuman hokimiyati  Kalianya kichik provinsiyasiga tashrif buyurishi kutilmoqda.
Ikki oliy taʼlim muassasasi oʻrtasidagi hamkorlik aloqalari izchil rivojlanib bormoqda va kelgusida yanada keng koʻlamli loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan.

Guli Ergasheva, Dean of the Faculty of English Language – 1 at the Uzbekistan State World Languages University (UzSWLU), and Oygul Tokhtakulova, a lecturer at the Department of Integrated English Course – 1, paid an official visit to one of Indonesia’s prestigious higher education institutions — Universitas Negeri Surabaya (UNESA).
The visit aimed to further strengthen international cooperation between UzSWLU and UNESA. As part of the visit, they attended the EduFun Wey Languages Fair – 2026, where the LabSchool established under UNESA participated with its exhibitions, contributing to the enhancement of pedagogical skills of UzSWLU students. The parties also exchanged views on future cooperation prospects, including the establishment of student professional internship programs between the universities. An official agreement was reached regarding the admission of LabSchool graduates to the first year of study at UzSWLU.
G. Ergasheva is participating in the international training program “International Community Development (ICD) – Community Training and Village Mentoring Program”, jointly organized by UNESA and LPDP. In the coming days of the program, a visit to Bondowoso Regency, Kalianya small province in East Java, Indonesia, is expected.
Cooperation between the two higher education institutions is developing steadily, and the implementation of broader joint projects is planned for the future.