O’zDJTU hamkorligida ochilgan Moskva davlat lingvistika universiteti bitiruvchisi va hozirda Moskva davlat lingvistika universiteti magistranti Turebayeva Nigora Mamirovna Minsk shahrida boʻlib oʻtgan “Slovyan universitetlari birinchi yoshlar forumi” da ishtirok etdi.
U oʻz chiqishida, Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida mavjud boʻlgan Qoʻshma taʼlim dasturlari talabalariga berilgan bir qator imtiyozlar haqida gapirib oʻtdi.
Shuningdek, universitetda magistrant, til va madaniy almashinuv malakalarini ishlab chiqish va amaliyotda qoʻllash imkoniyatlaridan tashqari, qoʻshma dasturlar, xalqaro koʻp oʻlchamli oʻquv dasturlarini ishlab chiqish va joriy etish imkoniyatlari tashkil etayotganini taʼkidlab oʻtdi.

Аспирантка университета приняла участие в «Первом молодежном форуме славянских вузов».
Туребаева Нигора Мамировна, выпускница Московского государственного лингвистического университета, открытого при сотрудничестве с УзДЖТУ, а ныне магистрантка Московского государственного лингвистического университета, приняла участие в «Первом молодежном форуме славянских вузов» в Минске.
В своем выступлении он рассказал о ряде льгот, предоставляемых студентам совместных образовательных программ, имеющихся в Узбекском государственном университете мировых языков.
Он также отметил, что, помимо возможностей для освоения и практического применения магистерских степеней, навыков языкового и культурного обмена, вуз имеет возможности для разработки и реализации совместных программ, международных многоплановых образовательных программ.