UNIVERSITETDA “ENG YAXSHI KREATIV G‘OYA” TANLOVINING UNIVERSITET BOSQICHI O‘TKAZILDI
3-aprel kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida talaba-yoshlar o‘rtasida innovatsion g‘oyalar, startap loyihalar va kreativ tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Eng yaxshi kreativ g‘oya” tanlovining universitet bosqichi muvaffaqiyatli tashkil etildi.
Mazkur tanlov O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan yoshlar va talabalar o‘rtasida startap loyihalarni rivojlantirish, innovatsion hamda kreativ g‘oyalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha berilgan topshiriqlar, shuningdek Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining tegishli buyrug‘i hamda universitet rektorining qarori asosida o‘tkazildi.
Tanlovning universitet bosqichida barcha fakultetlarda o‘tkazilgan saralash bosqichlarida g‘olib deb topilgan talabalar o‘z loyihalari bilan ishtirok etdilar. Ishtirokchilar tomonidan yangi mahsulot va xizmatlar yaratish, mavjud muammolarga innovatsion yechimlar taklif etish, startap loyihalarni shakllantirish va rivojlantirishga qaratilgan kreativ g‘oyalar ilgari surildi.
Tanlov davomida har bir ishtirokchi o‘z loyihasini taqdimot shaklida himoya qilib, tanlov komissiyasi tomonidan innovatsionlik darajasi, amaliy ahamiyati, ijtimoiy foydasi, iqtisodiy samaradorligi hamda joriy etish imkoniyatlari kabi mezonlar asosida baholandi.

University Stage of the “Best Creative Idea” Competition Held
On April 3, the university stage of the “Best Creative Idea” competition was successfully held at Uzbekistan State World Languages University. The event aimed to support innovative ideas, startup projects, and creative initiatives among students.
The competition was organized based on the directives of the President of the Republic of Uzbekistan to promote startup development among youth and students, support innovative and creative ideas, as well as in accordance with the relevant order of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation and the decision of the university rector.
At the university stage, students who had been selected as winners of the faculty-level qualifying rounds participated with their projects. The participants presented creative ideas focused on developing new products and services, offering innovative solutions to existing problems, and forming and advancing startup projects.
During the competition, each participant defended their project through a presentation. The evaluation was carried out by a selection committee based on criteria such as the level of innovation, practical significance, social impact, economic efficiency, and feasibility of implementation.
At the end of the competition, the top-performing projects were selected and recommended for participation in the next stage — the republican round.