Universitetda Innovatsion Kengashning navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Innovatsion Kengashning navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda oliy ta’lim muassasalarida ta’lim, fan, innovatsiya va ilmiy-tadqiqotlar natijalarini tijoratlashtirish jarayonlarining o‘zaro uzviy bog‘liqligini ta’minlaydigan “korxona — oliygoh — ilmiy tashkilot” klaster tizimini joriy etish masalasi keng muhokama qilindi.
Yig‘ilishda, shuningdek, oliy ta’lim muassasalariga investitsiyalar jalb etish, pullik xizmatlar ko‘lamini kengaytirish hamda boshqa budjetdan tashqari mablag‘lar hisobiga texnoparklar, forsayt markazlari, texnologiyalar transferi ofislari, startap va akselerator markazlarini tashkil etish masalalari ko‘rib chiqildi.
Innovatsion faoliyatni barcha yo‘nalishlarda keng joriy etish, talabalar tomonidan ilgari surilayotgan startap loyihalarni amalga oshirish uchun zarur imkoniyat va qulay sharoitlar yaratishga doir takliflar bildirildi.
Shuningdek, universitetni 2025-yilda rivojlantirishning maqsadli ko‘rsatkichlari ijrosi bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar tahlil qilindi va istiqboldagi rejalar muhokama qilinib, kelishib olindi.

В УзГУМЯ состоялось очередное заседание Инновационного совета
В Узбекском государственном университете мировых языков состоялось очередное заседание Инновационного совета. На нем была всесторонне обсуждена тема внедрения кластерной системы «предприятие — вуз — научная организация», обеспечивающей взаимосвязь процессов образования, науки, инноваций и коммерциализации научных разработок в вузах.
Кроме того, участники обсудили привлечение инвестиций в высшие учебные заведения, расширение спектра платных услуг, а также создание технопарков, форсайт-центров, офисов трансфера технологий, стартап- и акселератор-центров за счёт внебюджетных средств.
Были озвучены предложения по широкому внедрению инновационной деятельности по всем направлениям, а также по созданию необходимых условий и возможностей для реализации стартап-проектов, инициируемых студентами.
Также был проведён анализ исполнения целевых показателей развития университета на 2025 год, обсуждены и согласованы планы на перспективу.