O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida rektor Ilxomjon Tuxtasinov, Qozog‘istonning akademik Kuvvatbekov nomidagi Xalqlar do‘stligi universiteti rektori prof. Rabiga Kuvvatbekova, Xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektori Guljamol Maxmudova va Raqamlashtirish bo‘yicha prorektori Maksat Esenovlarni qabul qildi.
Tadbir doirasida tomonlar ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirish, xususan almashinuv dasturlarini amalga oshirish, ilmiy tadqiqotlar va xalqaro loyihalarni amalga oshirish kabi yo‘nalishlarda hamkorlik qilish masalalarini muhokama qildilar.
Rektor Ilxomjon Tuxtasinov quyidagi takliflarni bildirdi:
• Xalqaro akkreditatsiyadan o‘tgan pedagogik kadrlarni qayta tayyorlash va malaka oshirish tarmoq markazida Qozog‘iston OTMlari chet tillari o‘qituvchilari uchun maxsus kurslar tashkil etish;
• Ilmiy izlanuvchilar dissertatsiyalariga qo‘shma rahbarlikni amalga oshirish va himoyalarni tashkil etish;
• O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti ilmiy jurnallarida maqolalar chop etish;
• Birgalikda ilmiy-amaliy anjumanlar o‘tkazish.
Prof. Rabiga Kuvvatbekova universitetimiz tomonidan amalga oshirilayotgan samarali faoliyat va qo‘yilgan strategik maqsadlarni yuqori baholadi hamda hamkorlikka tayyor ekanligini ma‘lum qildi.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar hamkorlik to‘g‘risidagi shartnomalarni imzoladilar va istiqboldagi rejalarni o‘z ichiga olgan Yo‘l xaritasini ishlab chiqish borasida kelishib oldilar.

В Узбекистанском государственном университете мировых языков ректор Илхомжон Тухтасинов принял ректора Казахского университета дружбы народов имени академика Куватбекова, профессора Рабигу Куватбекову, проректора по международным отношениям Гульджамол Махмудову и проректора по цифровизации Максата Эсенова.
В рамках мероприятия стороны обсудили вопросы развития двусторонних отношений, в частности, реализацию программ обмена, проведение научных исследований и реализацию международных проектов.
Ректор Илхомжон Тухтасинов предложил следующие инициативы:
• Организация специализированных курсов для преподавателей иностранных языков из казахстанских вузов в Центре переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров, прошедших международную аккредитацию;
• Совместное руководство диссертациями научных работников и организация защиты диссертаций;
• Публикация статей в научных журналах Узбекистанского государственного университета мировых языков;
• Совместное проведение научно-практических конференций.
Профессор Рабига Куватбекова высоко оценила эффективную деятельность нашего университета и поставленные стратегические цели, а также выразила готовность к сотрудничеству.
В конце встречи стороны подписали соглашения о сотрудничестве и договорились разработать дорожную карту, включающую планы на будущее.