Xalqaro jurnalistika fakultetida tajriba almashuviga boy ijodiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining Xalqaro jurnalistika fakultetida sohaning yetuk vakillari ishtirokida ijodiy uchrashuv tashkil etildi. Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti matbuot xizmati mas’ul xodimi Aziza Qurbonova, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi "Yoshlar" telekanali bosh muharriri G‘ayrat Qurbonov, "Yoshlar" telekanali katta muharriri Nodir Shamsiddin hamda "Yangi O‘zbekiston" gazetasining adabiy kotibi Abdulfayzov Xayriddin Murod ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida mehmonlar O‘zbekiston ommaviy axborot vositalarining bugungi kundagi rivojlanish yo‘nalishlari, jurnalistika sohasidagi yangi tendensiyalar, axborot tezligi va aniqligi, material tayyorlash jarayonidagi professionallik, tahririyatlarda ishlash tajribalari haqida atroflicha so‘z yuritdilar.
Aziza Qurbonova Prezident matbuot xizmati faoliyati, rasmiy axborotni tayyorlash va tarqatishdagi mas’uliyat va ehtiyotkorlik haqida batafsil ma’lumot berdi. G‘ayrat Qurbonov va Nodir Shamsiddin esa yosh jurnalistlarga televideniye sohasidagi zamonaviy yondashuvlar, kontent yaratuvchilikdagi yangiliklar, reportaj va dastur tayyorlash sir-asrorlari haqida o‘z tajribalarini ulashdilar. Shuningdek, Abdulfayzov Xayriddin Murod matbuotda adabiy tahrirning ahamiyati, materiallar uslubi va saviyasini oshirish borasidagi tavsiyalar bilan o‘rtoqlashdi.
Tadbir yakunida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilib, tajribali mutaxassislardan amaliy maslahatlar oldilar. Uchrashuv nafaqat nazariy bilimlarni boyitdi, balki amaliy ko‘nikmalarni oshirishga ham xizmat qildi.

На факультете международной журналистики состоялась творческая встреча, насыщенная обменом опыта
На факультете международной журналистики УзГУМЯ была организована творческая встреча с участием ведущих представителей сферы. В мероприятии приняли участие ответственный сотрудник пресс-службы Президента Республики Узбекистан Азиза Курбанова, главный редактор телеканала «Ёшлар» Национальной телерадиокомпании Узбекистана Гайрат Курбанов, старший редактор телеканала «Ёшлар» Нодир Шамсиддин, а также литературный секретарь газеты «Янги Ўзбекистон» Хайриддин Мурод Абдулфайзов.
Во время встречи гости подробно рассказали о современных направлениях развития средств массовой информации Узбекистана, новых тенденциях в журналистике, скорости и точности информации, профессионализме в процессе подготовки материалов, а также поделились опытом работы в редакциях.
Азиза Курбанова дала подробную информацию о деятельности пресс-службы Президента, подчеркнув ответственность и аккуратность в подготовке и распространении официальной информации. Гайрат Курбанов и Нодир Шамсиддин поделились с молодыми журналистами современными подходами в сфере телевидения, новыми форматами контента, секретами подготовки репортажей и программ. Хайриддин Мурод Абдулфайзов рассказал о важности литературной редакции в прессе и дал рекомендации по улучшению стиля и качества материалов.
В завершение студенты задали интересующие их вопросы и получили практические советы от опытных специалистов. Встреча не только обогатила теоретические знания, но и способствовала развитию практических навыков.