“Xitoy tili koʻprigi” tanlovining Respublika bosqichi.
18-may kuni Toshkent shahar IIB Madaniyat saroyida “ Xitoy tili koʻprigi” tanlovining Respublika bosqichi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Xitoy Xalq Respublikasining O’zbekistondagi favqulotda va muxtor elchisi Yu Jun janoblari, Respublika Oliy Ta’lim muassasalari rektorlari, universiter professor-o'qituvchilari, talabalar  hamda boshqa mehmonlar ishtirok etdi.
Unda OʻzDJTU rektori I. Tuxtasinov soʻzga chiqib, universitetning Xitoy Xalq Respublikasining nufuzli universitetlari aloqasi, OʻzDJTU da xitoy tili oʻqitilishi holati haqida maʼlumot berdi va musobaqada qatnashuvchilarga omad tiladi.
Navbatdagi musobaqaning respublika bosqichida OʻzDJTU Sharq filologiyasi fakulteti talabalari Abenova Balnur, Mashanlo Zaynab va Yunusov Muxammadtoxir 3 ta shart boʻyicha qatnashib, mahoratini sinovdan oʻtkazdi.

18 мая во Дворце культуры МИБ Ташкента прошел республиканский этап конкурса «Мост китайского языка».
В мероприятии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Китайской Народной Республики в Узбекистане господин Ю Цзюнь, ректоры высших учебных заведений республики, преподаватели и преподаватели вузов, студенты и другие гости.
Ректор УзГУМЯ И. Тухтасинов выступил с речью и проинформировал о взаимоотношениях университета с престижными вузами Китайской Народной Республики, состоянии преподавания китайского языка в УзГУМЯ  и пожелал удачи участникам конкурса.
На республиканском этапе очередного конкурса студенты факультета восточной филологии УзГУМЯ Абенова Балнур, Машанло Зайнаб и Юнусов Мухаммадтохир приняли участие в 3 условиях и проверили свои навыки.