Xitoy, Yaponiya va Koreyaga yo‘l olayotganlar bilan uchrashuv
25-avgust kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov rahbarligida xorijiy davlatlarga yo‘l olayotgan o‘qituvchi, doktorant va talabalar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Suhbat davomida ularga kelgusidagi ta’lim va izlanish jarayonlarida muvaffaqiyatlar tilanib, yurtimiz nufuzini yuksaltirish yo‘lida mas’uliyat bilan ish olib borish zarurligi ta’kidlandi.
2025/2026 o‘quv yilida universitetning jami 42 nafar o‘qituvchi, doktorant va talabalari xorijiy davlatlarda o‘z ta’lim va ilmiy izlanish faoliyatini davom ettiradilar. Ularning asosiy yo‘nalishlari sifatida Xitoy, Yaponiya va Koreya Respublikasi belgilangan bo‘lib, ishtirokchilar 1 yil va 1 semestr mobaynida turli dasturlarda tahsil oladilar.
Mazkur xalqaro ta’lim almashinuvlari doirasida talaba va tadqiqotchilar xorijiy tajribaga ega bo‘lish, til va kasbiy mahoratini oshirish, hamkor universitetlarda amaliy izlanishlar olib borish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Shu bilan birga, professor-o‘qituvchilar uchun ham akademik hamkorlik va ilmiy loyihalarda ishtirok etish imkoniyatlari yaratiladi.
- Xitoy – Xitoy hukumati granti, Shanxay hamkorlik tashkiloti granti va Liaodong universiteti asosida talabalar o‘qish va yashash xarajatlari bilan ta’minlanadi. Ayrim hollarda aviabilet xarajatlari talabalar tomonidan qoplanadi.
- Yaponiya – 18 nafar talaba o‘qishga yuborilmoqda. Ulardan 5 nafari MEXT granti asosida to‘liq grantda, 2 nafar doktorant va 11 nafar talaba esa JASSO dasturi asosida tahsil oladi. Ayrim talabalar oyiga 700–1000 AQSh dollarigacha stipendiya oladi.
- Koreya – 3 nafar talaba Sunchon universitetida 1 semestr davomida tahsil oladi. O‘qish va yashash xarajatlari Koreya tomonidan qoplanadi.

Встреча с отправляющимися в Китай, Японию и Корею
25 августа в Узбекском государственном университете мировых языков под руководством ректора Илхомжона Тухтасинова состоялась встреча с преподавателями, докторантами и студентами, направляющимися на обучение и научные исследования за рубежом.
В ходе встречи им пожелали успехов в предстоящем образовательном и исследовательском процессе, подчеркнув важность ответственного отношения к своей миссии по укреплению авторитета нашей страны.
В 2025/2026 учебном году 42 преподавателя, докторанта и студента университета продолжат обучение и научные изыскания в зарубежных странах. Основными направлениями выбраны Китай, Япония и Республика Корея. Участники будут обучаться по различным программам в течение одного года или одного семестра.
В рамках международного академического обмена студенты и исследователи получат возможность ознакомиться с зарубежным опытом, повысить уровень владения иностранными языками и профессионального мастерства, а также провести практические исследования в университетах-партнёрах.
Для преподавателей также создаются возможности участия в академическом сотрудничестве и научных проектах.
Китай – обучение и проживание студентов обеспечиваются за счёт грантов правительства Китая, гранта Шанхайской организации сотрудничества и Ляодунского университета. В некоторых случаях расходы на авиабилеты оплачиваются самими студентами.
Япония – 18 студентов направляются на обучение. 5 из них учатся по полной стипендии MEXT, 2 докторанта и 11 студентов обучаются по программе JASSO. Некоторые из них получают стипендию в размере от 700 до 1000 долларов США в месяц.
- Корея – 3 студента будут обучаться в течение одного семестра в университете Сунчхон. Расходы на обучение и проживание покрываются корейской стороной.