“Yangi O‘zbekiston talabalari Olimpiadasi” sport musobaqalari oʻtkaziladi
26-mart kuni “Yangi O‘zbekiston talabalari Olimpiadasi” sport musobaqalarini tashkil etish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish oʻtkazildi. Respublika oliy taʼlim tashkilotlari rektorlari va prorektorlari, sport klublari rahbarlari ishtirok etgan yig‘ilishga Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov raislik qildi.
Mazkur yig‘ilish Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan tashkil etilgan bo‘lib, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti vakillari ham onlayn tarzda ishtirok etdi.
Oliy taʼlim tashkilotlari talaba-yoshlarini sportga keng jalb etishga qaratilgan mazkur musobaqalar Sport vazirligi, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Milliy olimpiya qoʻmitasi hamkorligida o‘tkaziladi.
Olimpiada 3 bosqichda tashkil etiladi:
— Oliy taʼlim tashkilotlari miqyosida (1–30-aprel);
— Hududiy bosqich (1–15-may);
— Respublika finali (1–10-iyun).
Musobaqalar 7 ta sport turi — basketbol 3x3, voleybol, gandbol, yengil atletika, stol tennisi, suzish va futbol boʻyicha yurtimizdagi barcha davlat, xususiy va xorijiy oliy taʼlim tashkilotlari oʻrtasida oʻtkaziladi.

Проведение спортивных соревнований «Олимпиада студентов Нового Узбекистана»
26 марта состоялось совещание, посвящённое вопросам организации спортивных соревнований «Олимпиада студентов Нового Узбекистана». В заседании приняли участие ректоры и проректоры высших учебных заведений республики, а также руководители спортивных клубов. Совещание возглавил министр высшего образования, науки и инноваций Кунгуротбой Шарипов.
Данное мероприятие было организовано Министерством высшего образования, науки и инноваций, в котором представители Узбекского государственного университета мировых языков также приняли участие в онлайн-формате.
Эти соревнования, направленные на широкое вовлечение студентов в спорт, проводятся при сотрудничестве Министерства спорта, Министерства высшего образования, науки и инноваций и Национального олимпийского комитета.
Олимпиада будет организована в 3 этапа:
— на уровне высших учебных заведений (1–30 апреля);
— региональный этап (1–15 мая);
— республиканский финал (1–10 июня).
Соревнования будут проводиться по 7 видам спорта — баскетбол 3x3, волейбол, гандбол, лёгкая атлетика, настольный теннис, плавание и футбол — среди всех государственных, частных и зарубежных высших учебных заведений страны.