“Yangi O‘zbekistonda ma’naviy-ma’rifiy ishlarni takomillashtirish jarayonida ma’rifatparvarlik g‘oyalarining ahamiyati” mavzusida ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi
2025-yil 22-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Jurnalistika fakulteti Ijtimoiy fanlar kafedrasi tomonidan “Yangi O‘zbekistonda ma’naviy-ma’rifiy ishlarni takomillashtirish jarayonida ma’rifatparvarlik g‘oyalarining ahamiyati” mavzusida Respublika miqyosidagi ilmiy-amaliy anjuman tashkil etildi.
Mazkur anjuman O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti, Alisher Navoiy nomidagi Davlat adabiyot muzeyi, Ijtimoiy-ma’naviy tadqiqotlar instituti hamda “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi kabi nufuzli tashkilotlar hamkorligida o‘tkazildi.
Tadbirni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Otabek Yakubovich Yusupov ochib berdi. U o‘z nutqida Yangi O‘zbekistonda jadidchilik an’analarini tiklash, ma’rifatparvarlik g‘oyalarini targ‘ib qilish davlat siyosati darajasida amalga oshirilayotganiga alohida to‘xtaldi.
Yalpi majlisda quyidagi nufuzli mehmonlar ishtirok etdi:
O‘zbekiston Qahramoni, “Do‘stlik” ordeni sohibi, yozuvchi va tarjimon Ibrohim G‘afurov;
O‘zbekiston davlat va jamiyat arbobi, siyosiy fanlar doktori, professor Jo‘rayev Narzulla Qosimovich;
O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, ijodkor Sherkon Qodiriy;
Filologiya fanlari doktori, dotsent, Alisher Navoiy nomidagi Davlat adabiyot muzeyi ilmiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari Nazarova Shahnozaxon Ibadullayevna;
“Milliy tiklanish” demokratik partiyasi Markaziy kengashi raisi o‘rinbosari, “Shuhrat” medali sohibasi Muxamedjanova Firuza Xatamjanovna;
Tarix fanlari doktori, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Tarix instituti direktorining ilmiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari Jamolova Dilnoza Muyidinovna.
Anjuman doirasida quyidagi sho‘ba yo‘nalishlarida ilmiy munozaralar olib borildi:
XX asr birinchi yarmida Turkiston ma’rifatparvarlarining ijtimoiy-falsafiy va pedagogik qarashlari;
“Milliy tiklanishdan – milliy yuksalish sari” g‘oyasini amalga oshirishda jadidlar ilmiy-ma’rifiy merosining o‘rni;
Ma’rifatchilik g‘oyalari – Yangi O‘zbekistonda ma’naviy-ma’rifiy ishlarni takomillashtirish omili sifatida;
Globallashuv sharoitida jadid ma’rifatparvarlari qarashlarining milliy madaniyat va qadriyatlarni tiklashdagi roli.
Tadbir yakunida faol ishtirok etgan mehmonlar, ma’ruzachilar va yosh tadqiqotchilar faxriy yorliqlar hamda esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi. Anjuman doirasida taqdim etilgan maqolalarni maxsus to‘plam holida nashr etish rejalashtirilgan.

Scientific-Practical Conference Held on the Topic “The Importance of Enlightenment Ideas in Enhancing Spiritual and Educational Work in New Uzbekistan”
On May 22, 2025, the Department of Social Sciences at the Faculty of Journalism of Uzbekistan State World Languages University organized a national-level scientific-practical conference on the theme “The Importance of Enlightenment Ideas in Enhancing Spiritual and Educational Work in New Uzbekistan.”
This event was held in cooperation with prestigious organizations such as Uzbekistan State World Languages University, the Alisher Navoi State Museum of Literature, the Institute for Socio-Spiritual Studies, and the “Milliy Tiklanish” (National Revival) Democratic Party.
The conference was opened by the Vice-Rector for Scientific Research and Innovation, Otabek Yakubovich Yusupov. In his speech, he emphasized that in New Uzbekistan, the revival of Jadidism traditions and the promotion of enlightenment ideas are being implemented at the level of state policy.
The plenary session featured the participation of the following distinguished guests:
Hero of Uzbekistan, recipient of the “Dostlik” Order, writer and translator Ibrohim Gafurov;
Prominent statesman and public figure of Uzbekistan, Doctor of Political Sciences, Professor Narzulla Qosimovich Jo‘rayev;
Member of the Union of Writers of Uzbekistan, creative figure Sherkon Qodiriy;
Doctor of Philological Sciences, Associate Professor, and Deputy Director for Scientific Affairs of the Alisher Navoi State Museum of Literature, Shahnozaxon Ibadullayevna Nazarova;
Deputy Chairperson of the Central Council of the “Milliy Tiklanish” Democratic Party, recipient of the “Shuhrat” Medal, Firuza Khatamjanovna Mukhammadjanova;
Doctor of Historical Sciences, Deputy Director for Scientific Affairs of the Institute of History under the Academy of Sciences of Uzbekistan, Dilnoza Muyidinovna Jamolova.
Scientific discussions during the conference were organized under the following sections:
Socio-philosophical and pedagogical views of Turkestan enlightenment thinkers in the early 20th century;
The role of the Jadid scholarly legacy in implementing the idea “From National Revival to National Advancement”;
Enlightenment ideas as a factor in improving spiritual-educational work in New Uzbekistan;
The role of Jadid enlightenment thinkers' views in preserving national culture and values in the context of globalization.
At the conclusion of the event, active participants, speakers, and young researchers were awarded honorary certificates and souvenirs. A special collection of the conference articles is planned for publication.