Yaponiya Tadbirkorlik instituti bilan hamkorlik istiqbollari
2025-yil 8-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Yaponiya Tadbirkorlik instituti prezidenti Tatsuya Kuroda bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor Abduraxim Nasirov, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Xusanboy Yuldashev, Sharq filologiyasi fakulteti dekani Dilshod Jo‘rayev, yapon filologiyasi kafedrasi mudiri Nargiza Xamidova va kafedra dotsenti Malika Ibragimova ishtirok etdilar.
Suhbat davomida tomonlar hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini belgilab oldilar. Jumladan, talaba va o‘qituvchilar almashinuvi, yapon tili bo‘yicha mutaxassislarni O‘zDJTUga jalb etish, yapon tili guruhlari talabalarining amaliyotini Institut tarkibidagi kompaniyalarda tashkil qilish, qisqa muddatli tadbirkorlik va biznes boshqaruvi kurslarini yo‘lga qo‘yish orqali yoshlarni Yaponiyada ish bilan ta’minlash imkoniyatlari hamda yozgi va qishki dasturlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida ikki tomon ta’lim, ilmiy tadqiqot va almashinuv sohalaridagi aloqalarni kengaytirish, qo‘shma loyihalarni bosqichma-bosqich amalga oshirish hamda shartnomalar imzolashga kelishib oldilar.
Ma’lumot uchun: Tadbirkorlik instituti 2006-yilda tashkil etilgan bo‘lib, asosan biznes boshqaruvi va IT yo‘nalishida magistrlar tayyorlaydi. 5000 nafar talaba orasida 400 nafar o‘zbekistonlik talaba ham tahsil olmoqda. Har yili o‘rtacha 100 nafar bitiruvchi muvaffaqiyatli o‘qishni yakunlaydi. Institut bugungi kunga qadar 16 ta davlatning 52 ta oliygohi bilan memorandum va shartnomalar imzolagan. 2026-yil aprelidan boshlab bakalavr va doktorantura dasturlariga ham qabul yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilgan. Institut tarkibida turli kompaniya va korxonalar faoliyat yuritib, talabalar uchun amaliy tajriba imkoniyatlarini yaratmoqda.

Prospects of Cooperation with the Japan Institute of Entrepreneurship
On September 8, 2025, a meeting was held at the Uzbek State World Languages University with Tatsuya Kuroda, President of the Japan Institute of Entrepreneurship.
The event was attended by the university's Rector Ilkhomjon Tukhtasinov, Vice-Rector for International Cooperation Abdurakhim Nasirov, Head of the International Cooperation Department Khusanboy Yuldashev, Dean of the Faculty of Oriental Philology Dilshod Jurayev, Head of the Department of Japanese Philology Nargiza Khamidova, and Associate Professor Malika Ibragimova.
During the conversation, the parties identified key areas of cooperation. These included student and faculty exchange programs, inviting Japanese language specialists to UzSWLU, organizing internships for students of Japanese language groups in companies affiliated with the Institute, launching short-term entrepreneurship and business management courses aimed at employment opportunities in Japan, and implementing summer and winter programs.
At the conclusion of the meeting, both sides agreed to expand cooperation in the fields of education, scientific research, and exchange, to gradually implement joint projects, and to sign formal agreements.
Background: The Institute of Entrepreneurship was established in 2006 and primarily trains master's students in business administration and IT. Out of 5,000 students, 400 are from Uzbekistan. On average, around 100 students graduate successfully each year. The Institute has signed memorandums and agreements with 52 universities from 16 countries. Starting in April 2026, bachelor's and doctoral programs are planned to be launched. The Institute also includes various companies that provide students with practical experience.