Yaponiya Tadbirkorlik instituti bilan hamkorlik istiqbollari
2025-yil 8-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Yaponiya Tadbirkorlik instituti prezidenti Tatsuya Kuroda bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor Abduraxim Nasirov, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Xusanboy Yuldashev, Sharq filologiyasi fakulteti dekani Dilshod Jo‘rayev, yapon filologiyasi kafedrasi mudiri Nargiza Xamidova va kafedra dotsenti Malika Ibragimova ishtirok etdilar.
Suhbat davomida tomonlar hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini belgilab oldilar. Jumladan, talaba va o‘qituvchilar almashinuvi, yapon tili bo‘yicha mutaxassislarni O‘zDJTUga jalb etish, yapon tili guruhlari talabalarining amaliyotini Institut tarkibidagi kompaniyalarda tashkil qilish, qisqa muddatli tadbirkorlik va biznes boshqaruvi kurslarini yo‘lga qo‘yish orqali yoshlarni Yaponiyada ish bilan ta’minlash imkoniyatlari hamda yozgi va qishki dasturlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida ikki tomon ta’lim, ilmiy tadqiqot va almashinuv sohalaridagi aloqalarni kengaytirish, qo‘shma loyihalarni bosqichma-bosqich amalga oshirish hamda shartnomalar imzolashga kelishib oldilar.
Ma’lumot uchun: Tadbirkorlik instituti 2006-yilda tashkil etilgan bo‘lib, asosan biznes boshqaruvi va IT yo‘nalishida magistrlar tayyorlaydi. 5000 nafar talaba orasida 400 nafar o‘zbekistonlik talaba ham tahsil olmoqda. Har yili o‘rtacha 100 nafar bitiruvchi muvaffaqiyatli o‘qishni yakunlaydi. Institut bugungi kunga qadar 16 ta davlatning 52 ta oliygohi bilan memorandum va shartnomalar imzolagan. 2026-yil aprelidan boshlab bakalavr va doktorantura dasturlariga ham qabul yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilgan. Institut tarkibida turli kompaniya va korxonalar faoliyat yuritib, talabalar uchun amaliy tajriba imkoniyatlarini yaratmoqda.

Перспективы сотрудничества с Институтом предпринимательства Японии
8 сентября 2025 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с президентом Японского института предпринимательства Тацуя Курода.
Во встрече приняли участие ректор университета Илхомжон Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству Абдурахим Насиров, начальник отдела международного сотрудничества Хусанбой Юлдашев, декан факультета восточной филологии Дильшод Джураев, заведующая кафедрой японской филологии Наргиза Хамидова и доцент кафедры Малика Ибрагимова.
Во время беседы стороны определили основные направления сотрудничества, включая академический обмен студентами и преподавателями, привлечение специалистов по японскому языку в УзГУМЯ, организацию стажировок студентов групп японского языка в компаниях при Институте, а также запуск краткосрочных курсов по предпринимательству и управлению бизнесом с целью трудоустройства молодых специалистов в Японии и реализацию летних и зимних программ.
По итогам встречи стороны договорились о расширении сотрудничества в сфере образования, научных исследований и обмена, реализации совместных проектов поэтапно, а также подписании соответствующих соглашений.
Справочно: Институт предпринимательства основан в 2006 году и занимается подготовкой магистров в области бизнес-администрирования и ИТ. Из 5000 студентов около 400 — граждане Узбекистана. Ежегодно около 100 выпускников успешно завершают обучение. Институт подписал меморандумы и соглашения с 52 университетами из 16 стран. С апреля 2026 года планируется запуск программ бакалавриата и докторантуры. В структуре Института действуют различные компании, обеспечивающие студентам практический опыт.