3-aprel kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida ZOOM platformasi orqali yigʻilish oʻtkazildi.
Yigʻilishda yigirmadan ortiq universitetlar rahbariyati vakillari, oliy taʼlim muassasalarining oʻquv ishlari boʻyicha prorektorlari, dekan va kafedra mudirlari ishtirok etdi.
Unda Nofilologik oliy taʼlim muassasalarida chet tillarini oʻqitishdagi mavjud muammolar va takliflar, nofilologik taʼlim yoʻnalishlarida magistratura kvotalarning toʻlmay qolishi bilan bogʻliq muammolar va takliflar, nofilologik taʼlim yoʻnalishlaridagi magistraturaga ajratilgan soatlar hamda chet tillarni faqat 1-bosqichda oʻqitilishi boʻyicha yuzaga kelayotgan muammolar va takliflar, nofilologik taʼlim yoʻnalishlaridagi oʻquv dasturlari va adabiyotlarning xilma-xilligi, nofilologik taʼlim yoʻnalishlari oʻqituvchilarining mahalliy va xorijiy malaka oshirishi yuzasidan kelib chiqayotgan muammo va takliflar, respublikada chet tillarini oʻqitish, sifatli kadrlar tayyorlash masalalarini yangi bosqichga olib chiqish yuzasidan aniq takliflar va masalalar muhokama etildi.

3 апреля в Узбекском государственном университете мировых языков через платформу ZOOM прошла встреча.
На встрече присутствовали представители руководства более двадцати вузов, проректоры вузов, деканы и заведующие кафедрами.
Содержит существующие проблемы и предложения в преподавании иностранных языков в нефилологических вузах, проблемы и предложения, связанные с незаполнением квот магистров по нефилологическим образовательным направлениям, часов, отводимых на обучение в магистратуре по нефилологические области образования и возникающие проблемы и предложения по преподаванию иностранных языков только на 1 курсе, нефилологические области образования Разнообразие учебных программ и литературы, проблемы и предложения, возникающие в связи с местным и зарубежным повышением квалификации преподавателями нефилологического образования были обсуждены конкретные предложения и вопросы, связанные с выводом на новый уровень вопросов преподавания иностранных языков и качественной подготовки кадров в республике.