3-aprel kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida ZOOM platformasi orqali yigʻilish oʻtkazildi.
Yigʻilishda yigirmadan ortiq universitetlar rahbariyati vakillari, oliy taʼlim muassasalarining oʻquv ishlari boʻyicha prorektorlari, dekan va kafedra mudirlari ishtirok etdi.
Unda Nofilologik oliy taʼlim muassasalarida chet tillarini oʻqitishdagi mavjud muammolar va takliflar, nofilologik taʼlim yoʻnalishlarida magistratura kvotalarning toʻlmay qolishi bilan bogʻliq muammolar va takliflar, nofilologik taʼlim yoʻnalishlaridagi magistraturaga ajratilgan soatlar hamda chet tillarni faqat 1-bosqichda oʻqitilishi boʻyicha yuzaga kelayotgan muammolar va takliflar, nofilologik taʼlim yoʻnalishlaridagi oʻquv dasturlari va adabiyotlarning xilma-xilligi, nofilologik taʼlim yoʻnalishlari oʻqituvchilarining mahalliy va xorijiy malaka oshirishi yuzasidan kelib chiqayotgan muammo va takliflar, respublikada chet tillarini oʻqitish, sifatli kadrlar tayyorlash masalalarini yangi bosqichga olib chiqish yuzasidan aniq takliflar va masalalar muhokama etildi.

On April 3, a meeting was held at the Uzbekistan State World Languages University through the ZOOM platform.
The meeting was attended by representatives of the leadership of more than twenty universities, vice-rectors of higher education institutions, deans and heads of departments.
It contains the existing problems and proposals in the teaching of foreign languages in non-philological higher education institutions, problems and proposals related to the non-filling of master's quotas in non-philological educational fields, the hours allocated to the master's degree in non-philological educational fields and the emerging problems and proposals regarding the teaching of foreign languages only in the 1st stage, The diversity of curricula and literaturenon-philological educational fields , the problems and suggestions arising from the local and foreign qualification improvement of teachers of non-philological education, specific suggestions and issues related to bringing the affairs of teaching foreign languages and quality personnel training to a new level in the republic were discussed.