20-noyabr kuni O’zDJTU Xalqaro jurnalistika fakulteti talabalariga  “Zamonaviy jurnalistikani rivojlantirish markazi” NNT, “Iqtisodiy rivojlanish uchun samarali boshqaruv” (EGED) loyihasining "Fuqarolik jamiyati salohiyatini mustahkamlash” 2-komponenti doirasida "Yosh jurnalistlarning davlat xaridlari sohasida xabardorligi va malakasini oshirish" mavzusida seminar-trening mashg’ulotlari o’tkazildi.
Unda fakultet talabalari, professor-o’qituvchilari ishtirok etib, iqtisodiy rivojlanish va o'sishning dolzarb masalalarini muhokama qilish, iqtisodiy islohotlarning ochiqligini, davlat xaridlarining hisobdorligi va shaffofligini ta'minlash, ommaviy axborot vositalari va jurnalistlarning ushbu jarayonlarda ishtirok etishdagi roli va imkoniyatlarini aniqlash, fuqarolik jamiyatining raqamli ko'nikmalari va salohiyatini mustahkamlash  kabi mavzularda o’z bilim va ko’nikmalarini oshirdilar.

20 ноября студентам факультета международной журналистики УзГУМЯ в рамках НПО “Центр развития современной журналистики” и 2-го компонента проекта “Эффективное управление для экономического развития” (Эгед) и "Укрепление потенциала гражданского общества” был проведен семинар-тренинг на тему "Повышение осведомленности и квалификации молодых журналистов в сфере государственных закупок".
В нем приняли участие студенты и преподаватели факультета, которые повысили свои знания и навыки в таких темах, как обсуждение актуальных вопросов экономического развития и роста, обеспечение открытости экономических реформ, подотчетности и прозрачности государственных закупок, определение роли и возможностей СМИ и журналистов для участия в этих процессах, укрепление цифровых навыков и потенциала гражданского общества.
Тренинг проводился с участием квалифицированный медиа-тренер “Центра развития современной журналистики”,  медиа-эксперт, исследователь, главный редактор www.factchecknet.uz  Дильфуза Мирзахмедова.