"As Long as There Is Theatre, the Nation Lives On"
On March 24, a cultural and educational event was held at Uzbekistan State World Languages University in honor of "International Theatre Day"
As part of this event, the university hosted famous actors from the Uzbekistan State Drama Theatre – Dono Bobokhonova, Ravshan Dadajanov, Musallam Dadajanova, and Bekzod Zakirov. They held a creative meeting with students, engaging in fascinating discussions about theatrical art, acting skills, and their life experiences.
During the event, students had the opportunity to ask well-known actors their questions. Additionally, talented students performed stage scenes, national dances, and songs.
The event was organized on the initiative of Associate Professor of the Department of Uzbek Language and Literature, Candidate of Philological Sciences Avlakulov Yashnarbek Ibragimovich. Students from the Faculty of English Philology and the Faculty of Oriental Philology actively participated in the event.
At the end of the event, guest actors and students from the Abdulla Qodiri Creative School were awarded letters of appreciation.