25-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Roman-german filologiyasi fakultetida xorijlik hamkorlar bilan yana bir samarali uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Meksikadan tashrif buyurgan mehmonlar — Dora Elia Pinedo Fernández va Ludim Marlet Gutiérrez Gómez xonimlar Ispan tili amaliy fanlar kafedrasi jamoasi tomonidan iliq kutib olindi. Kafedra mudiri Dilrabo Keldiyorovna Baxronova boshchiligida bo‘lib o‘tgan uchrashuv davomida:
ikki davlat taʼlim tizimi,
milliy-madaniy meros, adabiyot va tarix,
xorijiy tillarni o‘qitish metodikasi,
tarjimashunoslik sohasidagi yondashuvlar xususida fikr almashildi.
Mehmonlar kafedra fondiga Meksika ta’lim tizimi, metodik yondashuvlari va adabiyotiga oid qimmatli manbalarni tuhfa etdilar. Bu esa xorijiy investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha maqsadli ko‘rsatkichlarga muvofiq samarali natija bo‘ldi.
O‘zDJTU va Meksikaning UAEMex universiteti o‘rtasidagi hamkorlik 2020-yildan buyon izchil davom etmoqda. Yillar davomida o‘tkazilgan onlayn darslar, seminarlar, konferensiyalar, professor-o‘qituvchilarning o‘zaro tashriflari ushbu aloqalarning mustahkam asosga ega ekanidan dalolat beradi.
Ilm, tajriba va madaniyat almashinuvi – barqaror taraqqiyot poydevori!
Kelgusida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, ilmiy-ma’rifiy hamkorlikni yanada chuqurlashtirish bo‘yicha aniq kelishuvlarga erishildi.

On June 25, another successful meeting with foreign partners was held at the Roman-German Philology Faculty of Uzbekistan State University of World Languages.
Guests from Mexico — Ms. Dora Elia Pinedo Fernández and Ms. Ludim Marlet Gutiérrez Gómez — were warmly welcomed by the Department of Applied Spanish Sciences team led by Chairperson Dilrabo Keldiyorovna Baxronova. During the meeting, discussions were held on:
• the education systems of both countries,
• national and cultural heritage, literature, and history,
• foreign language teaching methodologies,
• approaches in translation studies.
The guests donated valuable resources related to the Mexican education system, methodological approaches, and literature to the department’s collection. This became a successful outcome aligned with targeted indicators for attracting foreign investments.
Cooperation between UzSWLU and Mexico’s UAEMex University has been ongoing consistently since 2020. Online classes, seminars, conferences, and mutual visits of faculty members over the years demonstrate the solid foundation of these ties.
Exchange of knowledge, experience, and culture is the basis for sustainable development! Clear agreements were reached on implementing joint projects and deepening scientific and educational cooperation in the future.