10 dekabr - Inson huquqlari kuni
1948 yil 10-dekabr kuni BMT Bosh assambleyasining 217-rezolyutsiyasi bilan Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilindi. 1950-yildan beri 10-dekabr Inson huquqlari kuni sifatida nishonlanadi. Joriy yil ushbu sanaga 76 yil to‘ldi. BMT a’zolari uchun tavsiyaviy xarakterga ega bo‘lgan ushbu hujjatni tashkilotning 192 ta a’zo (barcha a'zosi) davlatlari imzolagan, jumladan, O‘zbekiston ham.
Shu munosabati bilan 2024 yilning 10 dekabr kuni Ingliz tili nazariy aspektlari № 3 kafedrasi o‘qituvchilari H.Xujaniyozova, M.Sultonova va L.Xayrullayeva, kafedra v.b dotsenti, Phd Z.A.Erdanova, kafedra katta o‘qituvchisi F.Mamatkulova hamda Ingliz tili № 3 fakulteti talabalari ishtirokida “10- dekabr - Inson huquqlari kuni” mavzusida davra suhbati o’tkazildi.
Insoniyat oilasining hamma a’zolariga xos qadr-qimmat va ularning teng, ajralmas huquqlarini tan olish erkinlik, adolat va yalpi tinchlik asosi ekanligini, kishilar so’z erkinligi va e’tiqod erkinligiga ega bo’ladigan hamda qo’rquv va muhtojlikdan holi sharoitda yashaydigan dunyoni yaratish insonlarning ezgu intilishidir deb e’lon qilinganligini e’tiborga olinishi va odamlar o’z qadr-qimmati hamda huquqlarida erkin va teng bo’lib tug’iladilar. Ularga aql va vijdon ato qilingan, binobarin bir-birlariga nisbatan birodarlik ruhida munosabatda bo’lishlari kerak. Bu kabi dolzarb fikrlar davra suhbatida davomida alohida ta'kidlandi.

10 декабря - День прав человека
10 декабря 1948 года резолюцией 217 Генеральной Ассамблеи ООН была принята Всеобщая декларация прав человека. С 1950 года 10 декабря отмечается как День прав человека. В этом году этой дате исполнилось 76 лет. Данный документ, носящий рекомендательный характер для членов ООН, подписали 192 государства-члена организации, в том числе Узбекистан.
В связи с этим 10 декабря 2024 года преподаватели кафедры теоретических аспектов английского языка №3 Н.Хужаниязова, М.Султанова и Л.Хайруллаева, доцент кафедры, доктор философии З.A.Эрданова, старший преподаватель кафедры Ф.Маматкулова и студенты факультета английского языка № 3 провели круглый стол на тему “10 декабря - День прав человека”.
Следует принять во внимание, что признание достоинства и равных, неотъемлемых прав, присущих всем членам человеческой семьи, является основой свободы, справедливости и всеобщего мира, что создание мира, в котором люди будут иметь свободу слова и вероисповедания и жить в условиях, свободных от страха и нужды, провозглашается благородным стремлением людей, и что люди должны быть свободны и свободны в своем достоинстве и правах. рождаются равными. Они наделены разумом и совестью и, следовательно, должны относиться друг к другу в духе братства. Такие актуальные моменты были особо подчеркнуты в ходе круглого стола.