3-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektorat binosi hamda ZOOM onlayn platformasi orqali Dissertatsiya ishlari ilmiy seminarining navbatdagi muhokamasi bo‘lib o‘tdi
3-mart kuni  O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektorat binosi hamda ZOOM onlayn platformasi orqali Dissertatsiya ishlari ilmiy seminarining navbatdagi muhokamasi bo‘lib o‘tdi
Unda Fozilov Mirvoxid Mirsultonovichning 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlangan “E.S. Tompson asarlari tarjimalarida zoonimlarning verbalizatsiyalashuvi (o‘zbek va ingliz tillaridagi materiallar asosida)” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiyasi muhokama qilindi.
Ilmiy seminar davomida tadqiqot ishining dolzarbligi, ilmiy yangiligi, nazariy va amaliy ahamiyati atroflicha tahlil etildi. Tadqiqotchining o‘zbek va ingliz tillaridagi badiiy matnlar asosida olib borgan ilmiy izlanishlari, zoonimlarning tarjimada verbal ifodalanish xususiyatlariga oid xulosalari mutaxassislar tomonidan qizg‘in muhokama qilindi.

3 марта в здании ректората Узбекского государственного университета мировых языков, а также через онлайн-платформу ZOOM состоялось очередное заседание научного семинара по диссертационным исследованиям
В рамках заседания была обсуждена диссертация Фозилова Мирвохида Мирсултоновича на тему «Вербализация зоонимов в переводах произведений Э. С. Томпсон (на материале узбекского и английского языков)», представленная на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам по специальности 10.00.06 – Сравнительное литературоведение, сопоставительное языкознание и переводоведение.
В ходе научного семинара были всесторонне проанализированы актуальность исследования, его научная новизна, теоретическая и практическая значимость. Научные изыскания соискателя, проведённые на основе художественных текстов на узбекском и английском языках, а также выводы, касающиеся особенностей вербализации зоонимов в переводе, вызвали активное обсуждение среди специалистов.
Рецензенты представили аргументированные отзывы и конструктивные предложения по диссертационной работе.
По итогам обсуждения было отмечено, что диссертация отличается научной зрелостью, актуальностью и соответствует требованиям специальности, в связи с чем принято решение рекомендовать её к следующему этапу.