3-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektorat binosi hamda ZOOM onlayn platformasi orqali Dissertatsiya ishlari ilmiy seminarining navbatdagi muhokamasi bo‘lib o‘tdi
3-mart kuni  O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektorat binosi hamda ZOOM onlayn platformasi orqali Dissertatsiya ishlari ilmiy seminarining navbatdagi muhokamasi bo‘lib o‘tdi
Unda Fozilov Mirvoxid Mirsultonovichning 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlangan “E.S. Tompson asarlari tarjimalarida zoonimlarning verbalizatsiyalashuvi (o‘zbek va ingliz tillaridagi materiallar asosida)” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiyasi muhokama qilindi.
Ilmiy seminar davomida tadqiqot ishining dolzarbligi, ilmiy yangiligi, nazariy va amaliy ahamiyati atroflicha tahlil etildi. Tadqiqotchining o‘zbek va ingliz tillaridagi badiiy matnlar asosida olib borgan ilmiy izlanishlari, zoonimlarning tarjimada verbal ifodalanish xususiyatlariga oid xulosalari mutaxassislar tomonidan qizg‘in muhokama qilindi.

On March 3, the next session of the Scientific Seminar on Dissertation Research was held at the Rectorate building of Uzbekistan State World Languages University as well as via the ZOOM online platform
During the session, the dissertation of Mirvoxid Mirsultonovich Fozilov entitled “The Verbalization of Zoonyms in the Translations of the Works of Ernest Thompson Seton (based on Uzbek and English materials)” was discussed. The dissertation was submitted for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Philological Sciences in the specialty 10.00.06 – Comparative Literature, Contrastive Linguistics, and Translation Studies.
Throughout the seminar, the relevance of the research, its scientific novelty, and its theoretical and practical significance were thoroughly analyzed. The researcher’s scholarly investigations conducted on the basis of Uzbek and English literary texts, as well as his conclusions regarding the specific features of the verbal expression of zoonyms in translation, generated active discussion among specialists.
The reviewers also provided well-grounded evaluations and constructive recommendations regarding the dissertation.
At the conclusion of the discussion, it was emphasized that the dissertation is academically sound, relevant, and fully meets the requirements of the specialty. A corresponding decision was made to recommend it for the next stage.