Ahmad Yassaviy universiteti bilan hamkorlik yoʻlga qoʻyilmoqda.
Joriy yilning 18-iyun kuni OʻzDJTUning xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektori prof. A.Nasirov boshchiligida universitet vakillari Qozogʻistonning Turkiston shahridagi Xoʻja Ahmad Yassaviy nomidagi Xalqaro Qozoq-Turk universitetida uchrashuv oʻtqazishdi.
Uchrashuv OʻzDJTU rektori I.M.Toʻxtasinov hamda Ahmad Yassaviy nomidagi Xalqaro Qozoq-Turk universiteti rektori J.A.Temirbekova tomonidan imzolangan hamkorlik memorandumi doirasida boʻlib oʻtdi. Uchrashuv qatnashchilari prof A.Nasirov, dos D.Muitovlar universitetlararo Ilmiy-tadqiqot, oʻquv, taʼlim va ijtimoiy-madaniy faoliyat sohalarida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish maqsadida bir qator masalalar haqida fikrlashib oldilar.
- bakalavrlar, magistrlar, doktorantlar almashinuvi;
-professor-oʻqituvchilar va ilmiy xodimlarni qisqa va uzoq muddatli amaliyot oʻtash uchun almashish;
-professor-oʻqituvchilarni jalb qilgan holda qoʻshma ilmiy tadqiqotlar olib borish, Yerazmus loyihalarida birga ishtirok etish, maʼruzalar oʻqish uchun tomonlar vakillarini taklif etish;
-tomonlar professor-oʻqituvchilari orasidan doktorantlar uchun yordamchi rahbarlarni tayinlash;
-oʻzaro manfaatdor boʻlgan sohalarda yuqori malakali ilmiy-pedagogik kadrlar va mutaxassislarni tayyorlashda hamkorlik qilish;
- oʻquv-uslubiy ishlar, oʻquv rejalari va dasturlari, oʻtkazilayotgan tadbirlar boʻyicha tajriba va axborot almashish;
- qoʻshma ilmiy va oʻquv nashrlarini tashkil etish;
Tashrif doirasida OʻzDJTU vakillariga Xalqaro Qozoq-Turk universiteti tarixi va hayoti, unda olib borilayotgan bugungi zamonaviy taʼlim islohotlari, talabalar hayoti va uning kontingenti, shuningdek, fakultetlar kesimida tayyorlanayotgan mutaxassislik yoʻnalishlari haqida maʼlumotlar berildi. Bundan tashqari, Universitet kutubxonasi, ilmiy va xorijiy masalalar boʻyicha departament faoliyati bilan ham tanishildi. Uchrashuvda turkiyalik pedagog va rahbar xodimlar bilan ham muloqotlar oʻtqazildi.

Cooperation with Ahmed Yassavi University is being established.
On June 18 of this year, UzSWLU vice-rector for international cooperation prof. Under the leadership of A. Nasirov, representatives of the university held a meeting at the International Kazakh-Turkish University named after Khoja Ahmad Yassavi in ​​Turkestan, Kazakhstan.
The meeting took place within the framework of the cooperation memorandum signed by the rector of UzSWLU I.M. Tokhtasinov and the rector of the International Kazakh-Turkish University named after Ahmad Yassavi J.A. Temirbekova. The participants of the meeting, Prof. A. Nasirov, Associate Professor D. Muitov, discussed a number of issues in order to develop bilateral cooperation in the fields of inter-university scientific research, training, education and socio-cultural activities.
Including:
- exchange of bachelors, masters, doctoral students;
- exchange of professors-teachers and scientific staff for short and long-term internships;
- to conduct joint scientific research with the involvement of professors and teachers, to participate in Erasmus projects together, to invite representatives of the parties to give lectures;
- to appoint assistant supervisors for doctoral students from among professors and teachers of the parties;
- cooperation in the training of highly qualified scientific-pedagogical personnel and specialists in areas of mutual interest;
- exchange of experience and information on educational-methodical works, educational plans and programs, ongoing events;
- organization of joint scientific and educational publications;
During the visit, the representatives of UzSWLU were informed about the history and life of the International Kazakh-Turkish University, the modern educational reforms being carried out in it, the life of students and its contingent, as well as the specializations prepared by the faculties. In addition, they got acquainted with the activities of the University library and the department of scientific and foreign affairs. At the meeting, talks were held with Turkish pedagogues and leaders.