9-aprel kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida BMT Parlamentlararo Ittifoqining 150-Assambleyasi doirasida mamlakatimizga tashrif buyurgan Braziliya delegatsiyasi vakili – Viktor Born Portella (Braziliyaning Moskvadagi elchixonasi O‘zbekiston bo‘yicha mas’ul xodimi) bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori I. Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Roman-german filologiyasi fakulteti dekani X. Hakimov va Ispan tili kafedrasi mudirasi D. Baxronova ishtirok etdi.
Suhbat davomida bir qator masalalar muhokama qilindi, jumladan:
Braziliyaga amalga oshirilgan safar natijalari;
Braziliya oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni kengaytirish yo‘llari, xususan:
Talabalar, o‘qituvchilar va dokto­rantlar almashinuvini yo‘lga qo‘yish;
portugal va boshqa xorijiy tillar o‘qituvchilari uchun malaka oshirish va stajirovka dasturlarini tashkil etish;
xalqaro konferensiya, seminar va vebinarlar tashkil qilish;
O‘zDJTUga portugal tili o‘qituvchisini jalb etish masalasi.
Shuningdek, uchrashuvda Braziliya fuqarolari uchun o‘zbek va rus tili kurslarini yo‘lga qo‘yish, ularni bakalavriat, magistratura va doktorantura bosqichlariga jalb qilish, braziliyalik talabalar uchun yozgi ta’lim dasturlarini tashkil qilish bo‘yicha ham fikr almashildi.
Uchrashuv iliq va samimiy muhitda o‘tib, tomonlar kelgusidagi hamkorlik istiqbollariga oid muhim takliflarni ilgari surdilar.

Состоялась встреча с представителем бразильской делегации, прибывшим в нашу страну в рамках 150-й Ассамблеи Межпарламентского союза ООН.
9 апреля в Узбекском государственном университете мировых языков в рамках 150-й Ассамблеи Межпарламентского союза ООН состоялась встреча с представителем бразильской делегации — Виктором Борном Портеллой (ответственным сотрудником посольства Бразилии в Москве по вопросам Узбекистана).
Во встрече приняли участие ректор УзГУМЯ И. Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев, декан факультета романо-германской филологии Х. Хакимов и заведующая кафедрой испанского языка Д. Бахронова.
В ходе беседы были обсуждены ряд вопросов, в том числе:
• результаты поездки в Бразилию;
• пути расширения сотрудничества с высшими учебными заведениями Бразилии, в частности:
• организация обмена студентами, преподавателями и докторантами;
• реализация программ повышения квалификации и стажировок для преподавателей португальского и других иностранных языков;
• организация международных конференций, семинаров и вебинаров;
• привлечение преподавателя португальского языка в УзГУМЯ.
Кроме того, стороны обсудили вопросы организации курсов узбекского и русского языков для граждан Бразилии, привлечения их на уровни бакалавриата, магистратуры и докторантуры, а также реализации летних образовательных программ для бразильских студентов.
Встреча прошла в тёплой и дружественной атмосфере, стороны выдвинули важные предложения по перспективам дальнейшего сотрудничества.