Britaniya Kengashi rahbariyati O‘zDJTUga tashrif buyurdi
2026-yil 9-fevral kuni Britaniya Kengashining O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori Michael Houlgate va direktor o‘rinbosari Jamilya Gulyamova O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga tashrif buyurdilar.
Tashrif doirasida mehmonlar O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov bilan uchrashdilar. Uchrashuv davomida universitet faoliyati, xalqaro reytinglardagi mavqei, ta’lim dasturlari hamda xorijiy oliy ta’lim muassasalari va tashkilotlar bilan yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik aloqalari haqida atroflicha ma’lumot berildi. Shuningdek, britaniyalik ekspertlar ishtirokida amalga oshirilayotgan PRESETT dasturi va University Governance loyihasi doirasida ko‘rsatilayotgan amaliy yordam uchun Britaniya Kengashi rahbariyatiga minnatdorchilik bildirildi.
Rektor Ilxomjon Tuxtasinov Buyuk Britaniyadan mutaxassis-o‘qituvchilarni universitet ta’lim jarayoniga faol jalb etish, shuningdek, O‘zDJTU ingliz tili o‘qituvchilari uchun Buyuk Britaniya oliygohlarida malaka oshirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish bo‘yicha takliflarini bildirdi. Bundan tashqari, britaniyalik talabalar uchun O‘zDJTU tomonidan Yozgi lager dasturi tashkil etish tashabbusi ilgari surildi. Uchrashuvda mehmonlarga universitet faoliyatiga bag‘ishlangan videorolik ham namoyish etildi.
Direktor o‘rinbosari Jamilya Gulyamova kelgusida ingliz tili o‘qituvchilari uchun seminar va treninglar tashkil etish, ingliz tilini o‘qitishda sun’iy intellektdan foydalanish mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazish hamda mazkur tadbirlarga britaniyalik ekspertlarni jalb etish masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
Britaniya Kengashi direktori Michael Houlgate respublikada chet tillarini o‘qitish borasida yetakchi oliy ta’lim muassasasi hisoblangan O‘zDJTUda ingliz tilini o‘qitishni yanada takomillashtirish tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini bildirdi. Shuningdek, Buyuk Britaniyaning joriy yilda Erasmus+ dasturi ishtirokchisiga aylangani va ushbu yo‘nalishda ham Britaniya universitetlari bilan hamkorlik qilish imkoniyatlari mavjudligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar qo‘shma tadbirlar, seminar va treninglar orqali O‘zbekistonda chet tillarini o‘qitish sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha kelishuvga erishdilar.

Руководство Британского совета посетило Узбекский государственный университет мировых языков
9 февраля 2026 года директор представительства Британского совета в Узбекистане Майкл Хоулгейт и заместитель директора Джамиля Гулямова посетили Узбекский государственный университет мировых языков (УзГУМЯ).
В рамках визита гости встретились с ректором УзГУМЯ Илхомжоном Тухтасиновым. В ходе встречи была представлена подробная информация о деятельности университета, его позициях в международных рейтингах, образовательных программах, а также о налаженных партнерских связях с зарубежными высшими учебными заведениями и организациями. Кроме того, руководству Британского совета была выражена благодарность за практическую поддержку, оказываемую в рамках программы PRESETT и проекта University Governance с участием британских экспертов.
Ректор Илхомжон Тухтасинов выдвинул предложения по активному привлечению преподавателей-специалистов из Великобритании к образовательному процессу университета, а также по рассмотрению возможностей повышения квалификации преподавателей английского языка УзГУМЯ в высших учебных заведениях Великобритании. Кроме того, была выдвинута инициатива по организации Летнего лагеря на базе УзГУМЯ для британских студентов. В ходе встречи гостям был продемонстрирован видеоролик, посвящённый деятельности университета.
Заместитель директора Джамиля Гулямова уделила особое внимание вопросам организации семинаров и тренингов для преподавателей английского языка в будущем, проведению международной конференции на тему использования искусственного интеллекта в обучении английскому языку, а также привлечению британских экспертов к данным мероприятиям.
Директор Британского совета Майкл Хоулгейт выразил готовность поддержать инициативы, направленные на дальнейшее совершенствование преподавания английского языка в УзГУМЯ, который является ведущим высшим учебным заведением республики в сфере обучения иностранным языкам. Он также отметил, что в текущем году Великобритания стала участником программы Erasmus+, что открывает дополнительные возможности для сотрудничества с британскими университетами и в этом направлении.
По итогам встречи стороны достигли договорённости о дальнейшем расширении сотрудничества в сфере преподавания иностранных языков в Узбекистане посредством проведения совместных мероприятий, семинаров и тренингов.