O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti Xalqaro jurnalistika fakulteti Аxborot xizmati va jamoatchilik bilan aloqalar kafedrasi dotsenti Beruniy Аlimov Mugʼuliston poytaxti Ulan-Bator shahrida 23-24-aprel kunlari boʼlib oʼtgan “Mavjud raqamli axborot muhiti buzilishining muammosini hal etish: Terrorchi va zo'ravon ekstremistlar tomonidan Internetdan foydalanishga qarshi kurash” mavzusidagi mintaqaviy anjumanda ishtirok etdi va “Aholining media va axborot savodxonligini oshirish orqali ekstremizm va radikalizmning oldini olish: O'zbekistondagi media NNT tajribasi” maruza qildi.
2-may kuni “Аxborot xizmati va jamoatchilik bilan aloqalar kafedrasi”da shu mavzuda davra suhbati tashkil qilindi.
Anjuman doirasida sunʼiy intellekt, xususan, jurnalistikada yuzaga kelayotgan fake xabarlar, kiberhujumlar haqida xorij mutaxassislarining fikr-mulohazalari, maʼlumotlari haqida gapirib oʻtildi.
Suhbat yakunida, Fakultet dekani Amrullo Karimov bu kabi xalqaro doiradagi konferensiyalar taʼlim sifatini oshirishda alohida ahamiyat kasb etishi, fakultet professor-oʻqituvchilarining xalqaro maydonda orttirayotgan tajribalari haqida toʻxtalib oʻtdi.

Беруний Алимов, доцент кафедры информационной службы и связей с общественностью факультета международной журналистики Узбекского государственного университета мировых языков, принял участие в конференции «Решение проблемы нарушения существующей цифровой информационной среды: Террористы и воинствующие экстремисты» прошел в Улан-Баторе, столице Монголии, 23-24 апреля. принял участие в региональной конференции «Борьба с использованием Интернета» и выступил с докладом «Профилактика экстремизма и радикализма путем повышения медийной и информационной грамотности населения: опыт медиа-неправительственных организаций в Узбекистане».
2 мая в «Управлении информационной службы и связей с общественностью» был организован круглый стол на эту тему.
В рамках конференции обсуждалась тема искусственного интеллекта, в частности, мнения и информация зарубежных экспертов о фейковых новостях и кибератаках, которые происходят в журналистике.
В завершение интервью декан факультета Амрулло Каримов рассказал о важности подобных международных конференций в повышении качества образования и опыте профессоров и преподавателей факультета на международной арене.