O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti Xalqaro jurnalistika fakulteti Аxborot xizmati va jamoatchilik bilan aloqalar kafedrasi dotsenti Beruniy Аlimov Mugʼuliston poytaxti Ulan-Bator shahrida 23-24-aprel kunlari boʼlib oʼtgan “Mavjud raqamli axborot muhiti buzilishining muammosini hal etish: Terrorchi va zo'ravon ekstremistlar tomonidan Internetdan foydalanishga qarshi kurash” mavzusidagi mintaqaviy anjumanda ishtirok etdi va “Aholining media va axborot savodxonligini oshirish orqali ekstremizm va radikalizmning oldini olish: O'zbekistondagi media NNT tajribasi” maruza qildi.
2-may kuni “Аxborot xizmati va jamoatchilik bilan aloqalar kafedrasi”da shu mavzuda davra suhbati tashkil qilindi.
Anjuman doirasida sunʼiy intellekt, xususan, jurnalistikada yuzaga kelayotgan fake xabarlar, kiberhujumlar haqida xorij mutaxassislarining fikr-mulohazalari, maʼlumotlari haqida gapirib oʻtildi.
Suhbat yakunida, Fakultet dekani Amrullo Karimov bu kabi xalqaro doiradagi konferensiyalar taʼlim sifatini oshirishda alohida ahamiyat kasb etishi, fakultet professor-oʻqituvchilarining xalqaro maydonda orttirayotgan tajribalari haqida toʻxtalib oʻtdi.

Beruniy Alimov, Associate Professor of the Information Service and Public Relations Department of the Faculty of International Journalism of the Uzbekistan State University of World Languages, took part in the conference "Solving the problem of disruption of the existing digital information environment: Terrorists and violent extremists" held in Ulaanbaatar, the capital of Mongolia, on April 23-24. participated in the regional conference on "Combating the use of the Internet" and presented "Preventing extremism and radicalism by increasing the media and information literacy of the population: the experience of media NGOs in Uzbekistan".
On May 2, a roundtable discussion on this topic was organized at the "Department of Information Service and Public Relations".
Within the framework of the conference, it was discussed about artificial intelligence, in particular, the opinions and information of foreign experts about fake news and cyber-attacks that occur in journalism.
At the end of the interview, the dean of the faculty Amrullo Karimov spoke about the importance of such international conferences in improving the quality of education and the experiences of the faculty's professors and teachers in the international arena.