4-aprel kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti huzuridagi DSc.03/30.12.2019. Fil.27.01 raqamli Ilmiy kengashning 3-son majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda Samandarova Sojida Furqat qizining filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlangan dissertatsiya himoyasi o‘tkazildi.
Tadqiqot 10.00.04 – Yevropa, Amerika va Avstraliya xalqlari tili va adabiyoti ixtisosligiga oid bo‘lib, “Tomas Harris asarlarida qahramon badiiy psixologizmi” mavzusida yozilgan.
Himoya jarayonida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov, rasmiy opponentlar hamda Ilmiy kengash a’zolari ishtirok etdi. Dissertatsiya muhokamasi davomida tadqiqotning dolzarbligi, ilmiy yangiligi hamda natijalarning amaliy ahamiyati atroflicha tahlil qilindi.
Sojida Samandarova o‘z tadqiqotida Tomas Harris asarlaridagi obrazlar psixologiyasini badiiy tahlil qilish, qahramonlarning ruhiy kechinmalarini ifodalash vositalari hamda badiiy matn semantikasi kabi masalalarga e’tibor qaratgan.

Защита диссертации PhD в Узбекском государственном университете мировых языков
4 апреля состоялось третье заседание научного совета DSc.03/30.12.2019. Fil.27.01 при Узбекском государственном университете мировых языков. На заседании состоялась защита диссертации Самандыровой Содиды Фуркатовны на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам.
Исследование, относящееся к специальности 10.00.04 – язык и литература народов Европы, Америки и Австралии, было посвящено теме «Художественный психоизм персонажей в произведениях Томаса Харриса».
В процессе защиты приняли участие ректор Узбекского государственного университета мировых языков Ильхомжон Тухтасинов, официальные оппоненты и члены научного совета. Обсуждение диссертации включало всесторонний анализ актуальности, научной новизны и практического значения полученных результатов.
В своей диссертации Содида Самандырова обратила внимание на художественный анализ психологии персонажей произведений Томаса Харриса, средства выражения психологических переживаний героев и вопросы, связанные с семантикой художественного текста.