2025-yil 4-iyul kuni OʻzDJTU Umumiy tilshunoslik kafedrasi professor- o‘qituvchilari I. Umirov, F. Yuldashev, M. Sharipova, D. Xoʻjayev tomonidan Toshkent shahar Uchtepa tumani 229-maktabda interaktiv usullarga yondashgan holda davra suhbat tashkil etildi.
Dastur “Besh tashabbus – milliy harakatimiz asosi: kitobxonlik va sogʻlom turmush tarzini targʻib qilish” mavzusida boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida oʻqituvchilar "Dolzarb 90 kun" dasturi asosida maktabda tashkil etilgan toʻgaraklar faoliyatini oʻrgandilar va  oʻquvchilarning savollariga javob bergan holda "Besh muhim tashabbus" ning  asosiy yoʻnalishlari va uning yoshlar kelajagi bilan bogʻliq jihatlari haqida batafsil toʻxtalib oʻtdilar.
Tadbir ijobiy va qizgʻin muhitda tashkil etildi. Umumiy tilshunoslik kafedrasi professor-oʻqituvchilari bunday tashabbuslarni kelgusida yanada davom ettirishni rejalashtirgan.
Mazkur tadbir yosh avlodni milliy an’analar, axloqiy me’yorlar va qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalashga yo‘naltirilganligi bilan ahamiyatlidir.

Программы в рамках проекта «Актуальные 90 дней» продолжаются
4 июля 2025 года преподаватели кафедры общего языкознания Узбекского государственного университета мировых языков — И. Умиров, Ф. Юлдашев, М. Шарипова и Д. Хужаев — провели круглый стол в школе №229 Учтепинского района города Ташкента с применением интерактивных методов.
Мероприятие прошло под девизом: «Пять инициатив — основа нашей национальной программы: продвижение чтения и здорового образа жизни».
В ходе встречи преподаватели ознакомились с деятельностью кружков, организованных в рамках проекта «Актуальные 90 дней», ответили на вопросы школьников и подробно остановились на основных направлениях инициативы «Пять важных инициатив» и её значении для будущего молодежи.
Мероприятие прошло в позитивной и оживлённой атмосфере. Преподаватели кафедры общего языкознания выразили намерение продолжать подобные инициативы и в будущем.
Данная встреча важна тем, что была направлена на воспитание подрастающего поколения в духе уважения к национальным традициям, нравственным нормам и ценностям.