2025-yil 4-iyul kuni OʻzDJTU Umumiy tilshunoslik kafedrasi professor- o‘qituvchilari I. Umirov, F. Yuldashev, M. Sharipova, D. Xoʻjayev tomonidan Toshkent shahar Uchtepa tumani 229-maktabda interaktiv usullarga yondashgan holda davra suhbat tashkil etildi.
Dastur “Besh tashabbus – milliy harakatimiz asosi: kitobxonlik va sogʻlom turmush tarzini targʻib qilish” mavzusida boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida oʻqituvchilar "Dolzarb 90 kun" dasturi asosida maktabda tashkil etilgan toʻgaraklar faoliyatini oʻrgandilar va  oʻquvchilarning savollariga javob bergan holda "Besh muhim tashabbus" ning  asosiy yoʻnalishlari va uning yoshlar kelajagi bilan bogʻliq jihatlari haqida batafsil toʻxtalib oʻtdilar.
Tadbir ijobiy va qizgʻin muhitda tashkil etildi. Umumiy tilshunoslik kafedrasi professor-oʻqituvchilari bunday tashabbuslarni kelgusida yanada davom ettirishni rejalashtirgan.
Mazkur tadbir yosh avlodni milliy an’analar, axloqiy me’yorlar va qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalashga yo‘naltirilganligi bilan ahamiyatlidir.

On July 4, 2025, faculty members from the General Linguistics Department of the Uzbekistan State University of World Languages — I. Umirov, F. Yuldashev, M. Sharipova, and D. Khojayev — held a roundtable discussion using interactive methods at School No. 229 in the Uchtepa district of Tashkent.
The event was conducted under the theme: “Five Initiatives – The Foundation of Our National Movement: Promoting Reading and a Healthy Lifestyle.”
During the meeting, the instructors reviewed the activities of student clubs established under the “Relevant 90 Days” program and responded to students’ questions. They also elaborated on the main directions of the “Five Key Initiatives” and their relevance to the future of the younger generation.
The event was held in a positive and lively atmosphere. The faculty members expressed their intention to continue such initiatives in the future.
This gathering was significant for its focus on nurturing the younger generation in the spirit of respect for national traditions, ethical norms, and core values.