15-iyunga qadar OʻzDJTUda barcha talabalardan yakuniy imtihonlar olib boʻlingani bois koʻpchilik talabalar yozgi taʼtilga chiqib, oilasi bagʻriga qaytib ketishdi. Shuning uchun universitetga qarashli 7 ta talabalar turar joyidagi koʻplab oʻrinlar boʻshab qoldi.
Shu kunlarda yuz bergan mudhish hodisa sabab universitetda tahsil olayotgan talabalarni nazoratga olish, ularning xavfsizligini taʼminlash niyatida talabalarni imkon qadar bir joyga jamlash maqsad qilindi.
Shu bois, hozirda oʻquv yili yakuniga qadar, talabalar turar-joyidan foydalanayotgan talabalarning xavfsizligini taʼminlash maqsadida universitetga qarashli bitta hududda joylashgan ikkita TTJdagi talabalarni bittasiga koʻchirib oʻtkazish va ularni doimiy nazorat qilish ishlari yoʻlga qoʻyilmoqda.
Aziz talabalar! Vaziyatga toʻgʻri baho berishingizni, bu jarayonlarni notoʻgʻri talqin qilmasligingizni va jarayonlarda biror muammoga duch kelsangiz, avvalo, universitet rahbariyatiga murojaat qilishingizni soʻraymiz.
Murojaat uchun telefon raqami: (97) 777 99 26 — Otabek Ibragimov, Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori matbuot kotibi – axborot siyosati masalalari boʻyicha maslahatchisi

Поскольку к 15 июня в УзГУМЯ были сданы выпускные экзамены всех студентов, большинство студентов ушли на летние каникулы и вернулись в свои семьи. Поэтому многие места в 7 студенческих общежитиях, принадлежащих университету, оказались вакантными.
В связи с ужасным происшествием, произошедшим в эти дни, была поставлена ​​цель контролировать студентов, обучающихся в университете, и собрать их как можно больше, чтобы обеспечить их безопасность.
Поэтому до конца учебного года в целях обеспечения безопасности проживания студентов, пользующихся студенческим общежитием, ведется работа по переводу студентов из двух Студенческая гостиница расположенных на одной территории, принадлежащей университету, в один и их постоянный контроль.
Дорогие студенты! Просим вас правильно оценивать ситуацию, не истолковывать неверно эти процессы, а в случае возникновения проблем с процессами обращаться в первую очередь к руководству университета.
Телефон для справок: (97) 777 99 26 — Отабек Ибрагимов, пресс-секретарь ректора Узбекского государственного университета мировых языков – советник по вопросам информационной политики