Joriy yil tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdori OTM rektorlari (direktorlari) tomonidan belgilanadi
Davlat komissiyasi bayoniga muvofiq, 2025/2026-oʻquv yili uchun kirish imtihonlari natijalariga koʻra, 56,7 va undan yuqori ball toʻplagan lekin talabalikka tavsiya etilmagan abituriyentlarni bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga qoʻshimcha qabul qilishda tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdorini rektor (direktor) tomonidan mustaqil belgilash quyidagi tartibda amaliyotga joriy etiladi:
- qabul chegaralariga 4,05 ballgacha yetmagan abituriyentlar uchun belgilangan tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdorlari Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 13-sentyabrdagi 578-son qarori bilan tasdiqlangan Nizom talablari (1-ilova 73-band)ga asosan belgilanadi;
- qabul chegaralariga 4,05 balldan ortiq ball yetmagan abituriyentlar uchun tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdorlari oliy taʼlim muassasalari rektorlari (direktorlari) tomonidan bazaviy toʻlov-kontraktning 3,0 barobaridan kam boʻlmagan miqdorda belgilanadi.
Barcha oliy taʼlim tashkilotlari tomonidan 2025-yil 25-sentyabrga qadar 2025/2026-oʻquv yili uchun bakalavriat taʼlim yoʻnalishlari va taʼlim shakllari kesimida tabaqalashtirilgan toʻlov-kontraktning minimal miqdorlari tasdiqlanadi va rasmiy veb-saytida eʼlon qilinadi.
2025/2026-oʻquv yili qabulida tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt asosida tahsil olish istagini bildirgan abituriyentlarga bir yillik oʻqitish qiymatining 50 foizini 2025-yilning 31-oktyabrga qadar (shu kuni ham) toʻlashga ruxsat beriladi.
Shuningdek, bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga kirish imtihonlari natijasi boʻyicha tanlovda ishtirok etib, ikkinchi-beshinchi bakalavriat taʼlim yoʻnalishlaridan biri boʻyicha davlat granti yoki toʻlov-kontrakt asosida talabalikka tavsiya etilgan abituriyentlarga oʻz xohishlariga koʻra ustuvorligi boʻyicha tanlagan birinchi bakalavriat taʼlim yoʻnalishida tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt asosida oʻqishga ruxsat berildi (maqsadli qabul asosida talabalikka tavsiya qilinganlar bundan mustasno).

Tiered Tuition Fees for the 2025/2026 Academic Year
In accordance with the decision of the State Commission, for the 2025/2026 academic year, applicants who scored 56.7 points or more in the entrance exams but were not recommended for admission will be granted the opportunity to enroll in undergraduate programs under a tiered (differentiated) tuition contract, as independently set by the rectors (directors) of higher education institutions.
Implementation details:
• For applicants who missed the admission threshold by up to 4.05 points, the tuition fees are determined based on the provisions of the Regulation approved by the Cabinet of Ministers Resolution No. 578 dated September 13, 2025 (Annex 1, Clause 73).
• For those who missed the admission threshold by more than 4.05 points, the tuition fees are set by the university rectors/directors at no less than 3 times the base tuition fee.
All higher education institutions must approve and publish the minimum amounts of tiered tuition fees for undergraduate programs and study formats on their official websites by September 25, 2025.
Applicants expressing a desire to study under the tiered tuition contract may pay 50% of the annual tuition fee by October 31, 2025 (inclusive).
In addition, applicants who participated in the competition and were recommended for admission to second to fifth priority programs (on state grant or paid contract basis), may choose to study under the tiered contract in their first-priority program, if they wish (excluding those recommended under targeted admission quotas).