Joriy yil tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdori OTM rektorlari (direktorlari) tomonidan belgilanadi
Davlat komissiyasi bayoniga muvofiq, 2025/2026-oʻquv yili uchun kirish imtihonlari natijalariga koʻra, 56,7 va undan yuqori ball toʻplagan lekin talabalikka tavsiya etilmagan abituriyentlarni bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga qoʻshimcha qabul qilishda tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdorini rektor (direktor) tomonidan mustaqil belgilash quyidagi tartibda amaliyotga joriy etiladi:
- qabul chegaralariga 4,05 ballgacha yetmagan abituriyentlar uchun belgilangan tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdorlari Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 13-sentyabrdagi 578-son qarori bilan tasdiqlangan Nizom talablari (1-ilova 73-band)ga asosan belgilanadi;
- qabul chegaralariga 4,05 balldan ortiq ball yetmagan abituriyentlar uchun tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdorlari oliy taʼlim muassasalari rektorlari (direktorlari) tomonidan bazaviy toʻlov-kontraktning 3,0 barobaridan kam boʻlmagan miqdorda belgilanadi.
Barcha oliy taʼlim tashkilotlari tomonidan 2025-yil 25-sentyabrga qadar 2025/2026-oʻquv yili uchun bakalavriat taʼlim yoʻnalishlari va taʼlim shakllari kesimida tabaqalashtirilgan toʻlov-kontraktning minimal miqdorlari tasdiqlanadi va rasmiy veb-saytida eʼlon qilinadi.
2025/2026-oʻquv yili qabulida tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt asosida tahsil olish istagini bildirgan abituriyentlarga bir yillik oʻqitish qiymatining 50 foizini 2025-yilning 31-oktyabrga qadar (shu kuni ham) toʻlashga ruxsat beriladi.
Shuningdek, bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga kirish imtihonlari natijasi boʻyicha tanlovda ishtirok etib, ikkinchi-beshinchi bakalavriat taʼlim yoʻnalishlaridan biri boʻyicha davlat granti yoki toʻlov-kontrakt asosida talabalikka tavsiya etilgan abituriyentlarga oʻz xohishlariga koʻra ustuvorligi boʻyicha tanlagan birinchi bakalavriat taʼlim yoʻnalishida tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt asosida oʻqishga ruxsat berildi (maqsadli qabul asosida talabalikka tavsiya qilinganlar bundan mustasno).

Дифференцированная контрактная оплата за 2025/2026 учебный год
Согласно решению Государственной комиссии, в 2025/2026 учебном году абитуриенты, набравшие 56,7 балла и выше по результатам вступительных экзаменов, но не рекомендованные к зачислению, могут быть приняты на бакалавриат на основе дифференцированной контрактной оплаты, размер которой устанавливается самостоятельно ректорами (директорами) высших учебных заведений.
Порядок реализации:
• Для абитуриентов, не дотянувших до проходного балла до 4,05 балла, сумма оплаты определяется на основе Положения, утвержденного Постановлением Кабинета Министров №578 от 13 сентября 2025 года (Приложение 1, пункт 73).
• Для абитуриентов, не дотянувших более чем на 4,05 балла, сумма оплаты устанавливается ректорами/директорами вузов не менее чем в 3-кратном размере базовой контрактной оплаты.
Все вузы должны утвердить и опубликовать на своих официальных сайтах до 25 сентября 2025 года минимальные суммы дифференцированной оплаты по направлениям бакалавриата и формам обучения.
Абитуриентам, изъявившим желание обучаться по дифференцированному контракту, разрешается оплатить 50% стоимости обучения за один год до 31 октября 2025 года (включительно).
Кроме того, абитуриенты, рекомендованные к зачислению на второе-пятое приоритетное направление бакалавриата (по госгранту или контракту), могут по собственному желанию учиться на первом приоритетном направлении на основе дифференцированного контракта (за исключением зачисленных по целевому приему).