O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda 1 Decembrie 1918 University of Alba Iulia (Ruminiya) o‘rtasida 2019-yilda imzolangan hamkorlik memorandumi asosida Erasmus+ KA171 akademik mobillik loyihasi doirasida professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi izchil amalga oshirilmoqda. Mazkur loyiha doirasida shu kungacha 5 nafar professor-o‘qituvchi hamda 4 nafar talaba almashinuvi muvaffaqiyatli tashkil etilgan.
2026-yil 2-fevral kuni hamkor universitet doktoranti Ismet Dilaver O‘zDJTUga tashrif buyurdi. U Erasmus+ dasturi asosida Yevropaning turli davlatlarida sakkiz marotaba akademik faoliyat olib borgan bo‘lib, mazkur tashrif uning Markaziy Osiyo mintaqasiga ilk safari hisoblanadi.
Tashrif davomida tadqiqotchi universitetda Amerika adabiyoti yo‘nalishi bo‘yicha bir oy mobaynida ilmiy tadqiqot ishlarini olib bordi. Shuningdek, iqtidorli talabalar, magistrantlar, doktorantlar hamda professor-o‘qituvchilar uchun seminar mashg‘ulotlari tashkil etib, o‘z tajribasi va ilmiy qarashlari bilan o‘rtoqlashdi.
Uchrashuv doirasida universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov doktorantning bosniyalik ekanligini inobatga olib, bosniya va shu kabi qardosh tillarni uchinchi xorijiy til sifatida o‘qitish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish, shuningdek, Bosniya oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha takliflarni ilgari surdi.
Shuningdek, Erasmus+ KA171 loyihasi doirasida Ingliz tili 1-fakulteti Xorijiy til va adabiyoti yo‘nalishi 3-bosqich talabasi Ziyinatshoyev Xojiakbar joriy o‘quv yilining ikkinchi semestrida akademik mobillik asosida bir semestr davomida 1 Decembrie 1918 University of Alba Iuliada tahsil olish uchun Ruminiyaga yuborildi.
Mazkur hamkorlik doirasida amalga oshirilayotgan akademik almashinuvlar universitetda xalqaro tajriba va ilmiy muloqot ko‘lamini kengaytirishga xizmat qilmoqda.

Within the Erasmus+ KA171 academic mobility project, faculty and student exchanges are being carried out regularly
Based on the memorandum of cooperation signed in 2019 between the Uzbekistan State World Languages University and 1 Decembrie 1918 University of Alba Iulia (Romania), a regular exchange of faculty and students is being conducted within the Erasmus+ KA171 academic mobility project. To date, the exchange of 5 faculty members and 4 students has been successfully organized under this project.
On February 2, 2026, a doctoral student from the partner university, Ismet Dilaver, visited USWLU. Under the Erasmus+ program, he has conducted academic activities in various European countries eight times, and this visit marked his first trip to the Central Asian region.
During the visit, the researcher carried out a month-long study in American literature at the university. Seminars were also organized for talented students, master’s students, doctoral candidates, and faculty, where he shared his experience and academic insights.
During the meeting, the university Rector Ilkhomjon Tuxtasinov, taking into account the doctoral student’s Bosnian background, suggested exploring the possibility of teaching Bosnian and related languages as a third foreign language, as well as establishing cooperation with higher education institutions in Bosnia.
Additionally, within the Erasmus+ KA171 project, Ziyinatshoyev Xojiakbar, a 3rd-year student of the Foreign Languages and Literature program at the 1st Faculty of English, was sent to 1 Decembrie 1918 University of Alba Iulia (Romania) for one semester of academic mobility in the second semester of the current academic year.
These academic exchanges carried out under this cooperation help expand the university’s international experience and scientific collaboration.