O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda 1 Decembrie 1918 University of Alba Iulia (Ruminiya) o‘rtasida 2019-yilda imzolangan hamkorlik memorandumi asosida Erasmus+ KA171 akademik mobillik loyihasi doirasida professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi izchil amalga oshirilmoqda. Mazkur loyiha doirasida shu kungacha 5 nafar professor-o‘qituvchi hamda 4 nafar talaba almashinuvi muvaffaqiyatli tashkil etilgan.
2026-yil 2-fevral kuni hamkor universitet doktoranti Ismet Dilaver O‘zDJTUga tashrif buyurdi. U Erasmus+ dasturi asosida Yevropaning turli davlatlarida sakkiz marotaba akademik faoliyat olib borgan bo‘lib, mazkur tashrif uning Markaziy Osiyo mintaqasiga ilk safari hisoblanadi.
Tashrif davomida tadqiqotchi universitetda Amerika adabiyoti yo‘nalishi bo‘yicha bir oy mobaynida ilmiy tadqiqot ishlarini olib bordi. Shuningdek, iqtidorli talabalar, magistrantlar, doktorantlar hamda professor-o‘qituvchilar uchun seminar mashg‘ulotlari tashkil etib, o‘z tajribasi va ilmiy qarashlari bilan o‘rtoqlashdi.
Uchrashuv doirasida universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov doktorantning bosniyalik ekanligini inobatga olib, bosniya va shu kabi qardosh tillarni uchinchi xorijiy til sifatida o‘qitish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish, shuningdek, Bosniya oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha takliflarni ilgari surdi.
Shuningdek, Erasmus+ KA171 loyihasi doirasida Ingliz tili 1-fakulteti Xorijiy til va adabiyoti yo‘nalishi 3-bosqich talabasi Ziyinatshoyev Xojiakbar joriy o‘quv yilining ikkinchi semestrida akademik mobillik asosida bir semestr davomida 1 Decembrie 1918 University of Alba Iuliada tahsil olish uchun Ruminiyaga yuborildi.
Mazkur hamkorlik doirasida amalga oshirilayotgan akademik almashinuvlar universitetda xalqaro tajriba va ilmiy muloqot ko‘lamini kengaytirishga xizmat qilmoqda.

В рамках проекта академической мобильности Erasmus+ KA171 регулярно осуществляется обмен преподавателями и студентами
На основании меморандума о сотрудничестве, подписанного в 2019 году между Узбекским государственным университетом мировых языков и Университетом 1 Decembrie 1918 в Алба-Юлии (Румыния), в рамках проекта Erasmus+ KA171 осуществляется регулярный обмен преподавателями и студентами. В рамках данного проекта на сегодняшний день успешно организован обмен 5 преподавателей и 4 студентов.
2 февраля 2026 года докторант партнерского университета Исмет Дилавер посетил УзДЖТУ. В рамках программы Erasmus+ он восемь раз проводил академическую деятельность в различных странах Европы, а данный визит стал его первым приездом в регион Центральной Азии.
Во время визита исследователь проводил научные исследования по американской литературе в течение одного месяца. Также были организованы семинары для талантливых студентов, магистрантов, докторантов и преподавателей, где он поделился своим опытом и научными взглядами.
В рамках встречи ректор университета Ильхомджон Тухтасинов, учитывая боснийское происхождение докторанта, предложил рассмотреть возможность преподавания боснийского и родственных языков в качестве третьего иностранного языка, а также наладить сотрудничество с высшими учебными заведениями Боснии.
Кроме того, в рамках проекта Erasmus+ KA171 студент 3-го курса направления «Иностранный язык и литература» 1-го факультета английского языка Зийнатшоев Ходжиаакбар был направлен на один семестр в Университет 1 Decembrie 1918 в Алба-Юлии (Румыния) на академическую мобильность во втором семестре текущего учебного года.
Реализуемый в рамках этого сотрудничества академический обмен способствует расширению международного опыта и научного взаимодействия в университете.