Filologiya fanlari doktori (DSc) dissertatsiyasi himoyasi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 10-oktabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Filologiya fanlari doktori (DSc) dissertatsiyasi himoyasining Ilmiy kengash majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlis offline va ZOOM onlayn platformasi orqali o‘tkazildi.
Kun tartibiga muvofiq, Mengliyeva Munira Baxtiyor qizining 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlangan “Ingliz va o‘zbek tillarida fe’l aspektual ma’nolarining ifodalanishi va tipologiyasi” mavzusidagi filologiya fanlari doktori (DSc) dissertatsiyasi himoyasi tinglandi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov, Ilmiy kengash a’zolari hamda rasmiy opponentlar ishtirok etdi.
Tadqiqotchi o‘z ilmiy ishining maqsadi, dolzarbligi, asosiy natijalari va ilmiy yangiliklari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Kengash a’zolari va opponentlar dissertatsiya ishi yuzasidan o‘z fikr va mulohazalarini bildirib, ishni yuqori baholadilar.

Состоялась защита диссертации на соискание степени доктора филологических наук (DSc)
10 октября 2025 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось заседание диссертационного совета по защите докторской диссертации (DSc) по филологическим наукам.
Заседание проходило в гибридном формате — офлайн и через платформу ZOOM.
Согласно повестке дня, была заслушана диссертация Муниры Баxtияровны Менглиевой на тему: «Выражение и типология аспектуальных значений глагола в английском и узбекском языках» по специальности 10.00.06 – Сравнительное литературоведение, сопоставительное языкознание и переводоведение.
В заседании приняли участие ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов, члены диссертационного совета и официальные оппоненты.
Исследователь подробно осветила цель, актуальность, основные результаты и научную новизну своей работы.
Члены совета и оппоненты высказали свои мнения и дали высокую оценку диссертации.
По итогам заседания работа Менглиевой Муниры Баxtияровны была положительно оценена и рекомендована к открытой защите на соискание учёной степени доктора филологических наук (DSc).