Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida barcha xorijiy tillari qatori arab tilini ham mukammal oʻrgatiladi. Hattoki bu borada universitet talabalari ham oʻz hissasini qoʻshib kelmoqda. Elyor Izzatillayev ham ana shunday faol talabalardan biri deyish mumkin.
U yaqinda universitet talabalari oʻrtasida "Arab tili musobaqasi" tanlovini eʼlon qilgan edi. Tanlov shartlariga koʻra talabalar qiroat tarjima va intellektual oʻyinlar orqali oʻz bilimlarini sinovdan oʻtkazishlari kerak boʻldi.
Tanlovning barcha shartlarini mukammal bajargan talabalar musobaqaning gʻolibi deb Marupov Abdulloh, Majidxonov Musaxon va Qambaraliyeva Azizalar tanlab olindi.Bugun esa mazkur gʻoliblarni universitetning Tarjimonlik fakultetida taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.

В Узбекском государственном университете мировых языков наряду со всеми иностранными языками в совершенстве преподается арабский язык. Даже студенты университетов вносят свой вклад в этом отношении. Одним из таких активных студентов можно назвать и элера иззатиллаева.
Недавно он объявил конкурс среди студентов университета "конкурс арабского языка". По условиям конкурса студенты должны были проверить свои знания с помощью декламационного перевода и интеллектуальных игр.
Победителями конкурса стали студенты Марупов Абдулла, Маджидханов Мусахан и Гамбаралиева Азиза, которые на отлично выполнили все условия конкурса.Сегодня на переводческом факультете университета состоялась церемония награждения победителей.