Ilmiy-amaliy konferensiya.
30-may kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida “Ijtimoiy davlat zarurati va uning qadriyatiy belgilari” mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi oʻtkazildi.
Anjuman O’zDJTU Xalqaro jurnalistika fakultetining ijtimoiy fanlar kafedrasi, Oʻzbekiston Ekologik partiyasining Markaziy Kengashi va universitet qoshidagi Ijtimoiy jarayonlarni oʻrganish ilmiy-tadqiqot instituti hamkorligida tashkil etildi.
Konferensiya avvalida OʻzDJTU rektori Ilxomjon Madaminovich bugungi kunda yurtimizda ijtimoiy davlatni shakllantirish maqsadida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida gapirib oʻtdi. Talabalarga konferensiya materiallari jamlangan “Ijtimoiy davlat zarurati va uning qadriyatiy belgilari” toʻplamini oʻqib oʻrganishni tavsiya qildi.
Anjumanda “Ijtimoiy davlat va qonun ijodkorligi” mavzusida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qoʻmitasi raisining oʻrinbosari, professor Qodir Joʻrayev, “Ijtimoiy davlat — insoniylashgan siyosiy mexanizm” masalasida O’zDJTU ijtimoiy fanlar kafedrasi mudiri, siyosiy fanlar doktori professor Narzulla Jo’rayev maʼruza qildi.
Shuningdek, konferensiyada ijtimoiy davlat muhitini shakllantirish va rivojlantirishga qaratilgan siyosiy fanlar doktorlari, professorlar tomonidan maqolalar o’qib eshittirildi. Tadbir soʻnggida ishtirokchilar va eng yaxshi maqola mualliflari taqdirlandi.

30 мая в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась республиканская научно-практическая конференция на тему “Необходимость социального государства и его ценностные признаки”.
Конференция была организована в сотрудничестве с кафедрой социальных наук факультета международной журналистики УзГУМЯ, Центральным советом экологической партии Узбекистана и научно-исследовательским институтом по изучению социальных процессов при университете.
В начале конференции ректор УзГУМЯ Ильхомжон Мадаминович рассказал о проводимых сегодня реформах в целях формирования социального государства в нашей стране. Он рекомендовал студентам изучить, прочитав сборник “Необходимость социального государства и его ценностные признаки”, в котором собраны материалы конференции.
На конференции на тему “Социальное государство и законотворчество” выступил заместитель председателя комитета по международным делам и межпарламентским связям Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, профессор Кадир Джураев, на тему “Социальное государство — гуманизированный политический механизм” - заведующий кафедрой социальных наук УзГУМЯ, доктор политических наук профессор Нарзулла Джураев.
Также на конференции были зачитаны статьи докторов политических наук, профессоров, направленные на формирование и развитие среды социального государства. В завершение мероприятия были награждены участники и авторы лучших статей.