Italiyadan kelgan stajyor o‘qituvchilar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 25-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Italiyadan kelgan stajyor o‘qituvchilar – Peruja xorijliklar universiteti magistrantlari Virginia Ghezzi va Margherita Tedoldi bilan uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda universitet rektori I.M. Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, Tarjimonlik fakulteti dekani U. Yo‘ldoshev hamda Italyan tili nazariyasi va amaliyoti kafedrasi mudiri B. Ergasheva ishtirok etdi.
Suhbat davomida universitet va talabalar turar joyida yaratilgan sharoitlar, talabalarning italyan tiliga qiziqishi va o‘zlashtirish jarayoni, shuningdek, stajyor o‘qituvchilarda yuzaga kelgan masalalar va takliflar muhokama qilindi.
Stajyor o‘qituvchilar o‘zbekistonlik talabalarining faolligidan mamnun ekanliklarini ta’kidlashdi. Ularning fikricha, dars jarayonlarida talabalar nafaqat italyan tilini o‘rganishga, balki Italiya madaniyati bilan ham yaqindan tanishishga katta qiziqish bildirmoqda.

Meeting with Intern Teachers from Italy Held at UzSWLU
On September 25, 2025, the Uzbekistan State World Languages University hosted a meeting with intern teachers from Italy — Virginia Ghezzi and Margherita Tedoldi, master’s students from the University for Foreigners of Perugia.
The meeting was attended by University Rector I.M. Tuxtasinov, Vice-Rector for International Cooperation A. Nasirov, Dean of the Faculty of Translation Studies U. Yuldoshev, and Head of the Department of Italian Language Theory and Practice B. Ergasheva.
During the discussion, participants reviewed the conditions provided at the university and student dormitories, the process of learning Italian among students, as well as issues and suggestions raised by the intern teachers.
The interns expressed their satisfaction with the enthusiasm of Uzbek students, noting that during lessons, students show great interest not only in learning the Italian language but also in exploring Italian culture more deeply.