Italiyadan kelgan stajyor o‘qituvchilar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 25-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Italiyadan kelgan stajyor o‘qituvchilar – Peruja xorijliklar universiteti magistrantlari Virginia Ghezzi va Margherita Tedoldi bilan uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda universitet rektori I.M. Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, Tarjimonlik fakulteti dekani U. Yo‘ldoshev hamda Italyan tili nazariyasi va amaliyoti kafedrasi mudiri B. Ergasheva ishtirok etdi.
Suhbat davomida universitet va talabalar turar joyida yaratilgan sharoitlar, talabalarning italyan tiliga qiziqishi va o‘zlashtirish jarayoni, shuningdek, stajyor o‘qituvchilarda yuzaga kelgan masalalar va takliflar muhokama qilindi.
Stajyor o‘qituvchilar o‘zbekistonlik talabalarining faolligidan mamnun ekanliklarini ta’kidlashdi. Ularning fikricha, dars jarayonlarida talabalar nafaqat italyan tilini o‘rganishga, balki Italiya madaniyati bilan ham yaqindan tanishishga katta qiziqish bildirmoqda.

В УзГУМЯ состоялась встреча со стажёрами-преподавателями из Италии
25 сентября 2025 года в Узбекском государственном университете мировых языков прошла встреча со стажёрами-преподавателями из Италии — магистрантками Университета для иностранцев Перуджи Вирджинией Гецци и Маргеритой Тедолди.
Во встрече приняли участие ректор университета И.М. Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, декан факультета перевода У. Йулдашев, а также заведующая кафедрой теории и практики итальянского языка Б. Эргашева.
В ходе беседы обсуждались условия, созданные в университете и студенческих общежитиях, процесс изучения итальянского языка студентами, а также вопросы и предложения стажёров-преподавателей.
Стажёры отметили активность узбекских студентов, подчеркнув, что на занятиях учащиеся проявляют интерес не только к изучению итальянского языка, но и к более глубокому знакомству с культурой Италии.