Liaodong universiteti va Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti oʻrtasida onlayn ishchi yigʻilish boʻlib oʻtdi
21 yanvar kuni Liaodong universiteti va Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti oʻrtasida onlayn formatda ishchi yigʻilish boʻlib oʻtdi. Mazkur yigʻilish hamkorlik tafsilotlarini aniqlashtirish, qoʻshma loyihalarni amalga oshirish jarayonini tezlashtirish hamda ikki oliy taʼlim muassasasi oʻrtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlashga qaratildi. Yigʻilish Liaodong universitetining Wencui binosida joylashgan videokonferensiya xonasidan turib tashkil etildi.
Onlayn uchrashuvda Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti tomonidan xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektor A.Nasirov, Xalqaro aloqalar boʻlimi boshligʻi X.Yuldashev, Qoʻshma taʼlim (Double Degree) dasturlari boʻlimi boshligʻi F.Rashidova, qoʻshma taʼlim dasturi direktorining oʻrinbosari Sh.Tursunova, xitoy tili oʻqituvchilari Sh.Xakimova, J.Abdulhakimov va Liu Xuemei hamda qoʻshma taʼlim dasturi boʻyicha xalqaro muvofiqlashtiruvchi Z.Sadullaeva ishtirok etdi.
Liaodong universiteti tomonidan esa vitse-rektor Quan Jinji, Xalqaro taʼlim fakultetining toʻgʻridan-toʻgʻri partiya boʻlimi kotibi Yu Yan, Xalqaro taʼlim fakulteti dekani Xu Tong, Turizm va madaniyat fakulteti dekani Bai Yijuan, Xalqaro taʼlim fakulteti vitse-dekanlari Jin Li va Sun Yipeng, shuningdek fakultet oʻqituvchilari Wang Chunyan hamda Zhang Ying qatnashdi.
Yigʻilish davomida 2026 yil yozgi lager dasturi doirasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilinib, dastur kun tartibini kelishish, talabalar yuborish hajmi, xarajatlarni tartibga solish hamda qabul va maʼlumot almashish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, “2+2” qoʻshma taʼlim loyihasi doirasida “Xitoy tili + Biznes boshqaruvi” hamda “Xitoy tili + Turizm boshqaruvi” yoʻnalishlari boʻyicha qabul jarayonlari va oʻquv kurslarini muvofiqlashtirish masalalari koʻrib chiqildi. “2+2” loyihasiga tayyorlanayotgan talabalar uchun bepul onlayn HSK intensiv kurslarini tashkil etish taklifi ham muhokama markazida boʻldi.
Bundan tashqari, HSK imtihon markazini tashkil etish imkoniyatlari, ushbu markazni yoʻlga qoʻyish uchun zarur boʻlgan resurslar va tashkiliy masalalar yuzasidan ham atroflicha fikr almashildi. Yigʻilish yakunida boshqa hamkorlik masalalari, jumladan Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti tomonidan musulmon oshpazlarni Liaodong universitetiga tavsiya etish va bu orqali oʻzbekistonlik talabalar uchun qulay sharoit yaratish masalalari ham muhokama qilindi.
Uchrashuv savol-javob va takliflar almashinuvi bilan yakunlanib, tomonlar kelgusida hamkorlikni izchil davom ettirishga kelishib oldilar.

Между Ляодунским университетом и Узбекским государственным университетом мировых языков состоялось онлайн-рабочее совещание
21 января в онлайн-формате состоялось рабочее совещание между Ляодунским университетом и Узбекским государственным университетом мировых языков. Основной целью встречи стало уточнение деталей сотрудничества, ускорение реализации совместных проектов, а также дальнейшее укрепление связей между двумя высшими учебными заведениями. Совещание было организовано из зала видеоконференций корпуса Wencui Ляодунского университета.
Со стороны Узбекского государственного университета мировых языков в онлайн-встрече приняли участие проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, начальник отдела международных связей Х. Юлдашев, начальник отдела совместных образовательных программ (Double Degree) Ф. Рашидова, заместитель директора совместной образовательной программы Ш. Турсунова, преподаватели китайского языка Ш. Хакимова, Дж. Абдулхакимов и Лю Сюэмэй, а также международный координатор совместной образовательной программы З. Садуллаева.
Со стороны Ляодунского университета в совещании приняли участие вице-ректор Цюань Цзиньцзи, секретарь партийного комитета факультета международного образования Юй Янь, декан факультета международного образования Сюй Тун, декан факультета туризма и культуры Бай Ицзюань, заместители декана факультета международного образования Цзинь Ли и Сунь Ипэн, а также преподаватели Ван Чунянь и Чжан Ин.
В ходе встречи были обсуждены вопросы сотрудничества в рамках программы летнего лагеря 2026 года, согласование программы мероприятий, количество направляемых студентов, регулирование расходов, а также вопросы приема и обмена информацией.
Кроме того, в рамках совместного образовательного проекта «2+2» были рассмотрены вопросы приема и координации учебных курсов по направлениям «Китайский язык + Бизнес-администрирование» и «Китайский язык + Управление туризмом». В центре внимания также было предложение об организации бесплатных онлайн-интенсивных курсов HSK для студентов, готовящихся к участию в проекте «2+2».
Также состоялся подробный обмен мнениями по вопросам возможности создания экзаменационного центра HSK, необходимых ресурсов и организационных аспектов его запуска. В завершение встречи были обсуждены и другие вопросы сотрудничества, в том числе предложение Узбекского государственного университета мировых языков рекомендовать мусульманских поваров для Ляодунского университета с целью создания более комфортных условий для узбекских студентов.
Встреча завершилась сессией вопросов и ответов и обменом предложениями, по итогам которой стороны договорились о дальнейшем последовательном развитии сотрудничества.