Liaodong universiteti va Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti oʻrtasida onlayn ishchi yigʻilish boʻlib oʻtdi
21 yanvar kuni Liaodong universiteti va Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti oʻrtasida onlayn formatda ishchi yigʻilish boʻlib oʻtdi. Mazkur yigʻilish hamkorlik tafsilotlarini aniqlashtirish, qoʻshma loyihalarni amalga oshirish jarayonini tezlashtirish hamda ikki oliy taʼlim muassasasi oʻrtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlashga qaratildi. Yigʻilish Liaodong universitetining Wencui binosida joylashgan videokonferensiya xonasidan turib tashkil etildi.
Onlayn uchrashuvda Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti tomonidan xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektor A.Nasirov, Xalqaro aloqalar boʻlimi boshligʻi X.Yuldashev, Qoʻshma taʼlim (Double Degree) dasturlari boʻlimi boshligʻi F.Rashidova, qoʻshma taʼlim dasturi direktorining oʻrinbosari Sh.Tursunova, xitoy tili oʻqituvchilari Sh.Xakimova, J.Abdulhakimov va Liu Xuemei hamda qoʻshma taʼlim dasturi boʻyicha xalqaro muvofiqlashtiruvchi Z.Sadullaeva ishtirok etdi.
Liaodong universiteti tomonidan esa vitse-rektor Quan Jinji, Xalqaro taʼlim fakultetining toʻgʻridan-toʻgʻri partiya boʻlimi kotibi Yu Yan, Xalqaro taʼlim fakulteti dekani Xu Tong, Turizm va madaniyat fakulteti dekani Bai Yijuan, Xalqaro taʼlim fakulteti vitse-dekanlari Jin Li va Sun Yipeng, shuningdek fakultet oʻqituvchilari Wang Chunyan hamda Zhang Ying qatnashdi.
Yigʻilish davomida 2026 yil yozgi lager dasturi doirasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilinib, dastur kun tartibini kelishish, talabalar yuborish hajmi, xarajatlarni tartibga solish hamda qabul va maʼlumot almashish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, “2+2” qoʻshma taʼlim loyihasi doirasida “Xitoy tili + Biznes boshqaruvi” hamda “Xitoy tili + Turizm boshqaruvi” yoʻnalishlari boʻyicha qabul jarayonlari va oʻquv kurslarini muvofiqlashtirish masalalari koʻrib chiqildi. “2+2” loyihasiga tayyorlanayotgan talabalar uchun bepul onlayn HSK intensiv kurslarini tashkil etish taklifi ham muhokama markazida boʻldi.
Bundan tashqari, HSK imtihon markazini tashkil etish imkoniyatlari, ushbu markazni yoʻlga qoʻyish uchun zarur boʻlgan resurslar va tashkiliy masalalar yuzasidan ham atroflicha fikr almashildi. Yigʻilish yakunida boshqa hamkorlik masalalari, jumladan Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti tomonidan musulmon oshpazlarni Liaodong universitetiga tavsiya etish va bu orqali oʻzbekistonlik talabalar uchun qulay sharoit yaratish masalalari ham muhokama qilindi.
Uchrashuv savol-javob va takliflar almashinuvi bilan yakunlanib, tomonlar kelgusida hamkorlikni izchil davom ettirishga kelishib oldilar.

On January 21, an online working meeting was held between Liaodong University and Uzbekistan State World Languages University. The meeting aimed to clarify details of cooperation, accelerate the implementation of joint projects, and further strengthen ties between the two higher education institutions. The meeting was organized from the video conference room of the Wencui Building at Liaodong University.
From Uzbekistan State World Languages University, the online meeting was attended by Vice-Rector for International Cooperation A. Nasirov, Head of the International Relations Department X. Yuldashev, Head of the Joint Education (Double Degree) Programs Department F. Rashidova, Deputy Director of the Joint Education Program Sh. Tursunova, Chinese language instructors Sh. Khakimova, J. Abdulhakimov, and Liu Xuemei, as well as International Coordinator of the Joint Education Program Z. Sadullaeva.
From Liaodong University, participants included Vice President Quan Jinji, Secretary of the Party Committee of the School of International Education Yu Yan, Dean of the School of International Education Xu Tong, Dean of the School of Tourism and Culture Bai Yijuan, Vice Deans of the School of International Education Jin Li and Sun Yipeng, as well as faculty members Wang Chunyan and Zhang Ying.
During the meeting, cooperation issues related to the 2026 Summer Camp Program were discussed, including agreement on the program schedule, the number of students to be sent, cost arrangements, and matters related to admission and information exchange.
In addition, within the framework of the “2+2” joint education project, issues concerning admissions and curriculum coordination for the programs “Chinese Language + Business Administration” and “Chinese Language + Tourism Management” were reviewed. The proposal to organize free online intensive HSK courses for students preparing to participate in the “2+2” project was also a key topic of discussion.
Furthermore, the participants exchanged views in detail on the possibility of establishing an HSK examination center, the resources required, and organizational issues related to its implementation. At the conclusion of the meeting, other cooperation matters were discussed, including a proposal by Uzbekistan State World Languages University to recommend Muslim chefs to Liaodong University in order to create more comfortable conditions for Uzbek students.
The meeting concluded with a question-and-answer session and an exchange of proposals, with both sides agreeing to continue developing cooperation in a consistent and constructive manner.