Media savodxonlik — davr talabi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Medialingvistika va kommunikatsiya kafedrasi mudiri, filologiya fanlari doktori, professor Dilfuza Teshabayeva Boku shahrida Ozarbayjon Respublikasi Mediani rivojlantirish agentligi tomonidan tashkil etilgan “Raqamlashtirish, sun’iy intellekt va media savodxonlik” mavzusidagi xalqaro anjumanda faol ishtirok etdi.
Anjumanda O‘zbekiston, Ozarbayjon, AQSh, Ruminiya, Sloveniya, Turkiya, Qozog‘iston, Pokiston kabi mamlakatlardan yetakchi olimlar va media sohasi mutaxassislari qatnashdi. Tadbir davomida media savodxonlikni rivojlantirish, raqamli muhitda ishonchli axborot yaratish hamda media kontentlar ishlab chiqishda sun’iy intellekt texnologiyalarining o‘rni va ahamiyati yuzasidan dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Xalqaro anjuman tajriba almashish, zamonaviy media jarayonlarini tahlil qilish va akademik hamkorlikni kengaytirish uchun muhim professional muloqot maydoniga aylandi.

Медиаграмотность — требование времени
Заведующая кафедрой медиалингвистики и коммуникации Узбекского государственного университета мировых языков, доктор филологических наук, профессор Дилфуза Тешабаева приняла активное участие в международной конференции на тему «Цифровизация, искусственный интеллект и медиаграмотность», организованной Агентством по развитию медиа Азербайджанской Республики в городе Баку.
В конференции приняли участие ведущие ученые и специалисты медиаотрасли из Узбекистана, Азербайджана, США, Румынии, Словении, Турции, Казахстана, Пакистана и других стран. В ходе мероприятия были обсуждены актуальные вопросы развития медиаграмотности, создания достоверной информации в цифровой среде, а также роль и значение технологий искусственного интеллекта в производстве медиаконтента.
Международная конференция стала важной профессиональной площадкой для обмена опытом, анализа современных медиапроцессов и расширения академического сотрудничества.