O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov ishtirokida Tarjimonlik fakulteti o’qituvchilari bilan ochiq muloqot o’tkazildi.
Dasturda Tarjimonlik fakulteti dekani U.Yo’ldoshev, fakultet dekan muovinlari, bir qator mas’ullar, o’qituvchilar ishtirok etdi.
Suhbat davomida rektor talabalarning sifatli bilim olishi uchun yana-da ko’proq qulaylik va imkoniyatlar yaratish, pedagoglarga ular faoliyatini amalga oshirishda bajarishi zarur bo’lgan vazifalar, talabalar bilan ishlashda, ularga sifatli bilim berishda, ularni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashda amal qilishi kerak bo’lgan ko’nikmalar haqida so’z yuritdi va o’z tavsiyalarini berdi.
Shuningdek, dastur davomida Tarjimonlik fakulteti o’qituvchilari rektor Ilxomjon Madaminovich va fakultet mas’ullaridan o’zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi.

In the presence of Ilkhomjon Tukhtasinov, the Rector of the Uzbekistan State World Languages University, an open dialogue took place with the teachers of the Translation Faculty.
The program was attended by U. Yoldoshev, the Dean of the Faculty of Translation, deputy deans of the faculty, several officials, and teachers.
During the discussion, the rector emphasized the importance of creating more convenient and conducive environments for students to receive quality education. He outlined the tasks that educators need to focus on in their roles, including working closely with students to provide them with excellent education and instilling a sense of patriotism. The rector also discussed essential skills and offered recommendations to enhance teaching practices.
Furthermore, the teachers of the Translation Faculty had the opportunity to ask questions and received comprehensive answers from Rector Ilkhomjon Madaminovich and other faculty officials during the program.