Oliy ta’lim muassasalari psixologlari uchun navbatdagi seminar-trening tashkil etildi
4-fevral kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy ta’lim tizimi kadrlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish instituti tomonidan oliy ta’lim muassasalari psixologlari uchun navbatdagi seminar-trening tashkil etildi. Tadbir oliy ta’lim tizimida faoliyat yuritayotgan psixologlarning kasbiy bilim va amaliy ko‘nikmalarini rivojlantirish, shuningdek, o‘zaro tajriba almashuvini kuchaytirishga qaratildi.
Seminar-treningda malaka oshirish kurslariga jalb etilgan, turli oliy ta’lim muassasalarida faoliyat olib borayotgan psixologlar ishtirok etdi. Tadbir davomida zamonaviy psixologiya yo‘nalishlari bo‘yicha nazariy bilimlar, amaliy mashg‘ulotlar hamda ta’lim muassasalarida psixologik xizmatni samarali yo‘lga qo‘yish bo‘yicha aniq tavsiyalar taqdim etildi.
Amaliy tajriba almashish doirasida ishtirokchilar talabalarning psixologik holatini tahlil qilish, stress va moslashuv bilan bog‘liq muammolarni aniqlash, psixologik profilaktika va maslahat jarayonlarida qo‘llaniladigan usullarni muhokama qildilar. Seminar-trening interaktiv shaklda o‘tkazilib, muhokamalar va amaliy mashqlar orqali ishtirokchilarning faol ishtiroki ta’minlandi.
Mazkur seminar-trening oliy ta’lim muassasalarida psixologik xizmatni tashkil etish yondashuvlarini boyitib, mutaxassislarning kundalik faoliyatida qo‘llash mumkin bo‘lgan amaliy bilim va tajribalarni mustahkamladi.

Проведён очередной семинар-тренинг для психологов высших учебных заведений
4 февраля в Узбекском государственном университете мировых языков Институтом переподготовки и повышения квалификации кадров системы высшего образования при Министерстве высшего образования, науки и инноваций был организован очередной семинар-тренинг для психологов высших учебных заведений. Мероприятие было направлено на развитие профессиональных знаний и практических навыков психологов, работающих в системе высшего образования, а также на усиление обмена опытом между специалистами.
В семинаре-тренинге приняли участие психологи, привлечённые к курсам повышения квалификации и осуществляющие деятельность в различных высших учебных заведениях. В ходе мероприятия были представлены теоретические знания по современным направлениям психологии, практические занятия, а также конкретные рекомендации по эффективной организации психологической службы в образовательных учреждениях.
В рамках практического обмена опытом участники обсудили вопросы анализа психологического состояния студентов, выявления проблем, связанных со стрессом и адаптацией, а также методы, применяемые в процессах психологической профилактики и консультирования. Семинар-тренинг был проведён в интерактивном формате, что обеспечило активное участие слушателей посредством обсуждений и практических упражнений.
Данный семинар-тренинг обогатил подходы к организации психологической службы в высших учебных заведениях и укрепил практические знания и опыт специалистов, применимые в их повседневной профессиональной деятельности.