“O’zbek tili haftaligi”
2023 yil 20-22 oktabr kunlari Germaniyadagi O‘zbekiston  elchixonasi tashabbusi bilan Berlin shahrida “O’zbek tili haftaligi” doirasida Gumboldt universiteti va Germaniyadagi O’zbekiston elchixonasida tadbirlar bo’lib o’tdi.
Tadbirlarda O’zbekiston Davlat jahon -tillari universiteti, amaliy fanlar kafedrasi o’qituvchisi adabiyotshunos va tarjimon,Hafiza Qo’chqorova va universitet tadqiqotchisi, ingliz tilini o’qitish metodikasi va ta’lim texnologoyalari kafedrasi katta o’qituvchisi Gulrux Elmuradova ishtirok etishdi.
Unda Gumboldt universiteti Osiyo va afrikashunoslik fakulteti Markaziy Osiyo bo‘limi professor-o‘qituvchilari, o‘zbek tilini o‘rganayotgan xorijlik talabalar, shuningdek tilshunos va adabiyotshunoslardan iborat ona tilimizning jonkuyarlari ishtirok etdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan Gumboldt universiteti Markaziy Osiyo bo‘limi rahbari professor Maks Shtefan-Emmrix, o‘zbek tili o‘qituvchisi doktor Ayfer Durdu xonim o‘zbek tilini o‘rganish universitetda bugun an’anaga aylangani, bu yerda nafaqat o‘zbek tilini balki, o‘zbek madaniyati, tarixi, urf-odatlarini o‘rganishga qiziqish ortib borayotganini ta’kidladilar.
Tadbir dasturiga ko‘ra ishtirokchilar e’tiboriga O‘zbekistondan kelgan adabiyotshunos va madaniyat arboblari tomonidan turli mavzularda chiqishlar taqdim etildi, shuningdek o’zbek shoirasi Farida Afro’z she’riyatidan namunalar o’zbek tilida va Hafiza Qo’chqorova tomonidan nemis tiliga qilingan tarjimalari o’qib eshittirildi.Tarjima nemis mutaxassislari tomonidan zo'r qiziqish bilan tinglanib, yuksak baho berildi. O’zbekiston Davlat jahon tillari universiteti tadqiqotchisi Gulrux Elmuradova esa “O’zbek tilshunosligida turizm matnlarining lingvomadaniy jihatlari ” nomli ma’ruzasida aholida bugungi o’zbek tilshunosligidagi asosiy jabhalardan bo’lgan turizm sohasidagi yangi so’zlarga doir ko’nikmalar shakllanishi borasida so’zladi, shu bilan birga o'zbek san'atidan namunalar ijro etdi.

On October 20-22, 2023, at the initiative of the Embassy of Uzbekistan in Germany, events were held in Berlin as part of the "Uzbek Language Week" at the Humboldt University and the Embassy of Uzbekistan in Germany.
Hafiza Kuchkarova, a teacher of the Department of Applied Sciences and Gulrukh Elmuradova, a university researcher, senior teacher of the Department of English Language Teaching Methodology and Educational Technologies, took part in the events.
Professors and teachers of the Central Asian Department of the Humboldt University's Faculty of Asian and African Studies, foreign students studying Uzbek, as well as linguists and literary experts attended at event.
Prof. Max- Stefan-Emmrich, head of Humboldt University's Central Asia Department, and Uzbek language teacher Dr. Ayfer Durdu gave lectures at the event, saying that learning Uzbek has become a tradition at the university today. They noted that there is an increasing interest in not only learning the language, but also Uzbek culture, history, and traditions.
According to the program of the event, speeches were presented to the attention of the participants by literary experts and cultural figures from Uzbekistan on various topics, as well as samples of the poetry of Uzbek poetess Farida Afruz by Hafiza Kochkarova  in Uzbek and  in German translations were presented. German experts listened the translations with great interest and gave a high rating. Gulrukh Elmuradova, a researcher of the Uzbekistan State World Languages University, in her lecture entitled "Linguistic and cultural aspects of tourism texts in Uzbek linguistics" talked about the formation of new words in the field of tourism, which is one of the main aspects of today's Uzbek linguistics. Also, she performed samples of Uzbek art.