O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasining Italiyaga xizmat safari
14-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida universitet delegatsiyasining Italiyaga xizmat safari oldidan kuzatuv marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov ishtirok etib, delegatsiya a’zolari bilan uchrashdi. Rektor tashrif oldidan o‘z tavsiyalarini berib, xorijiy hamkorlikni mustahkamlashda, tarjimonlik sohasida ilg‘or tajribalarni o‘rganishda universitet nomidan faol ishtirok etish lozimligini ta’kidladi
2025-yil 14–21-may kunlari delegatsiya a’zolari Italiya Respublikasining Milan, Bergamo va Insubriya universitetlariga tashrif buyurishadi. Tashrif davomida tomonlar o‘rtasida xalqaro hamkorlikni kengaytirish, Erasmus+ dasturi doirasida yangi loyihalarni ishlab chiqish, tarjimonlar tayyorlash yo‘nalishida tajriba almashish va hamkorlikni chuqurlashtirish masalalari muhokama qilinadi.
Safarda quyidagi vakillar ishtirok etmoqda:
Ulug‘bek Yo‘ldoshev – Tarjimonlik fakulteti dekani
Kamola Qodirova – Arab tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi mudiri
Bahora Ergasheva – Italyan tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi mudiri
Xusnobod Xushvaqtova – Ekologiya va yashil resurslar kafedrasi professori
Mazkur tashrif O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti tomonidan xalqaro maydonda ilmiy-akademik hamkorlikni kengaytirish va tarjimonlik ta’limini yanada zamonaviylashtirish yo‘lidagi navbatdagi muhim qadamlardan biri bo‘lib xizmat qiladi.

Служебная поездка делегации Узбекского государственного университета мировых языков в Италию
14 мая в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась церемония проводов делегации университета перед служебной поездкой в Италию.
В мероприятии принял участие ректор университета Илхомжон Тухтасинов, который встретился с членами делегации. Ректор дал свои рекомендации перед поездкой, подчеркнув необходимость активного участия от имени университета в укреплении международного сотрудничества и изучении передового опыта в области перевода.
С 14 по 21 мая 2025 года члены делегации посетят Миланский, Бергамский и Инсубрийский университеты Итальянской Республики. В ходе визита стороны обсудят вопросы расширения международного сотрудничества, разработки новых проектов в рамках программы Erasmus+, обмена опытом в подготовке переводчиков и углубления сотрудничества.
В состав делегации входят:
• Улугбек Юлдашев – декан факультета перевода;
• Камола Кодирова – заведующая кафедрой теории и практики перевода арабского языка;
• Бахора Эргашева – заведующая кафедрой теории и практики перевода итальянского языка;
• Хуснобод Хушвактова – профессор кафедры экологии и зелёных ресурсов.
Данный визит является очередным важным шагом Узбекского государственного университета мировых языков по расширению научно-академического сотрудничества на международной арене и модернизации образования в сфере перевода.