2025-yil 16-iyun kuni Turkiyaning Istanbul shahrida nufuzli xalqaro reyting tashkiloti – Times Higher Education (THE) tomonidan tashkil etilgan "THE Global Sustainable Development Congress" anjumani o‘z ishini boshladi. Ushbu global tadbirda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti vakillari, xususan, Xalqaro reytinglar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i B. Nishanaliyev va bo‘lim bosh mutaxassisi F. Sultonov ham ishtirok etmoqda.
Mazkur kongress dunyo oliy ta’lim muassasalarini birlashtirib, barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda ta’lim, fan va innovatsiyalarning tutgan o‘rni, akademik hamkorlik va universitetlarning ijtimoiy mas’uliyatini yoritishga xizmat qilmoqda. Tadbir davomida turli sessiyalar, panel muhokamalari, ekspert suhbati va xalqaro hamkorlik uchrashuvlari bo‘lib o‘tmoqda.
Universitetimiz vakillari kongress doirasida qator yetakchi xorijiy OTMlar, xususan, Osiyo va Yevropaning nufuzli universitetlari bilan xalqaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish va akademik almashinuv dasturlarini rivojlantirish bo‘yicha samarali muzokaralar olib bordilar. Shuningdek, THE ekspertlari bilan yuzma-yuz muloqotlar orqali universitetimizning xalqaro reytinglardagi ishtirokini kuchaytirish bo‘yicha dolzarb tavsiyalar olindi.
Dasturdagi bu ishtirok O‘zDJTUning barqaror rivojlanishga intilishi va xalqaro ta’lim maydonida faol integratsiyalashuvini yana bir bor tasdiqladi.

УзГУМЯ участвует в Конгрессе устойчивого развития THE Global Sustainable Development Congress
16 июня 2025 года в городе Стамбул (Турция) начал свою работу престижный международный форум — THE Global Sustainable Development Congress, организованный авторитетной рейтинговой организацией Times Higher Education (THE). В этом глобальном мероприятии принимают участие представители Узбекского государственного университета мировых языков — начальник отдела международных рейтингов Б. Нишаналиев и ведущий специалист отдела Ф. Султонов.
Цель конгресса — объединить ведущие вузы мира для обсуждения роли образования, науки и инноваций в достижении целей устойчивого развития, а также осветить важность академического сотрудничества и социальной ответственности университетов. В рамках мероприятия проходят различные сессии, панельные обсуждения, экспертные встречи и переговоры по международному сотрудничеству.
Представители нашего университета провели результативные переговоры с рядом ведущих зарубежных университетов, особенно из Азии и Европы, по вопросам установления международного партнёрства, реализации совместных научных проектов и развития академических обменных программ. Также в ходе личных встреч с экспертами THE были получены актуальные рекомендации по улучшению позиций университета в международных рейтингах.
Участие в данном форуме стало ещё одним подтверждением стремления УзГУМЯ к устойчивому развитию и активной интеграции в международное образовательное пространство.