Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti THE World University Rankings - 2024 xalqaro reytingida “REPORTER” maqomiga ega bo‘ldi
Buyuk Britaniyaning nufuzli reyting tashkiloti – Times Higher Education agentligi oʻzining World University Rankings – 2024 reyting natijalarini eʼlon qildi.
Bu yil respublikamizning yana 20 ta oliy taʼlim muassasasi “reporter” maqomida qayd etilishi bilan TOP-1 000 talik reytingdan joy olish uchun daʼvogarlar oʻtgan yilgi 28 tadan 48 taga yetdi.
Ushbu reytingda universitetlarning 18 ta indikator asosida 5 ta yoʻnalishdagi samaradorlik koʻrsatkichlari baholandi: oʻqitish, tadqiqot muhiti, tadqiqot sifati, sanoat va xalqaro istiqbollar.
Mazkur 48 ta oliy taʼlim muassasasi THEning nufuzli reytinglariga kirish uchun nomzod sifatida tanlanib, bunda reyting agentligi ularga yaqindan yordam beradi.
Maʼlumot oʻrnida, joriy yil ushbu reytingda 108 ta davlatdan 1 904 ta universitet faoliyatini baholash boʻyicha maʼlumot taqdim etgan boʻlib, ulardan 769 tasi “reporter”, yaʼni daʼvogar universitetlar maqomiga ega boʻldi.

The prestigious British rating organization Times Higher Education has announced the results of World University Rankings - 2024.
This year, with 20 more higher education institutions of our republic registered as "reporters", the number of applicants for a place in the TOP-1 000 rating has increased from 28 last year to 48.
In this ranking, the performance indicators of universities in 5 areas were evaluated based on 18 indicators: teaching, research environment, research quality, industry and international perspectives.
These 48 institutions of higher education are selected as candidates for inclusion in the prestigious ratings of THE, which are closely supported by the rating agency.
For reference, this year, 1 904 universities from 108 countries provided information on the evaluation of the activity of universities in this ranking, of which 769 received the status of "reporter", that is, contender universities.