O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida 2024-2025- o‘quv yiliga qizg‘in tayyorgarlik ko‘rmoqda.
Talabalarga keng imkoniyat va qulay sharoit yaratish maqsadida bugun universitet hududida yana bir majmua o‘z ishini boshladi.
29-avgust kuni ochilish marosimi bo‘lib o‘tgan yangi kompyuter xonasi eng so‘ngi qulayliklar va zamonaviy texnikalarga ega majmualardan biri bo‘ldi.
Binoning ochilish marosimida universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov ishtirok etdi hamda binoni ochib berdi.
150 o‘ringa mo‘ljallangan inshootda endilikda talabalar xalqaro test sinovlarini topshirishlari va boshqa sinovlarda foydalanishlari mumkin bo‘ladi.

Uzbekistan State World Languages University ​​is actively preparing for the 2024-2025 academic year.
In order to create a wide range of opportunities and comfortable conditions for students, another complex has started its work on the territory of the university.
The new computer room, which was inaugurated on August 29, was one of the complexes with the latest amenities and modern technology.
Rector of the university Ilkhomjon Tukhtasinov participated in the opening ceremony of the building and opened the building.
Now students will be able to take international tests and use them in other tests in the facility with 150 seats.
The opening ceremony was attended by representatives of the university management, professors and teachers.