O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Scopus ma’lumotlar bazasidagi jurnallar va ularda maqolalar nashr qilish tartiblari” mavzusida seminar-trening o‘tkazildi.
Tadbirda universitet professor-o‘qituvchilari, ilmiy tadqiqotchilar va doktorantlar ishtirok etdilar.
Seminar-treningni Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor O. Yusupov kirish so‘zi bilan ochib berdi.
Tadbir davomida quyidagi masalalar ko‘rib chiqildi:
• Universitet rektori boshchiligida Malayziya va Indoneziyaga tashrifi doirasida Indoneziyaning Scopus ma’lumotlar bazasida Wacana ilmiy jurnaliga maqola nashr etish;
• Scopus ma’lumotlar bazasidagi jurnallar va ularda maqola nashr qilish tartiblari;
• Soxta yoki dublikat (klon) veb saytga ega bo‘lgan jurnallardan himoyalanish va yuqori ilmiy ko‘rsatkichga ega jurnallarni aniqlash, ularda maqola nashr etish tartibi.
Seminar-trening yakunida professor-o‘qituvchilar va tadqiqotchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi.

A seminar-training on the topic “Journals in the Scopus database and the procedures for publishing articles in them” was held at the Uzbekistan State University of World Languages
The event was attended by university professors, researchers, and doctoral students.
The seminar-training was opened by the Vice-Rector for Scientific Work and Innovations, O. Yusupov, who delivered the opening speech.
During the event, the following issues were discussed:
• Publishing an article in the Wacana scientific journal in the Scopus database in Indonesia as part of the visit to Malaysia and Indonesia under the leadership of the university rector;
• Journals in the Scopus database and the procedures for publishing articles in them;
• Protection from journals with fake or duplicate (cloned) websites and identifying journals with high scientific indicators, as well as the procedure for publishing articles in such journals.
At the end of the seminar-training, professors and researchers were able to get answers to the questions they were interested in.