O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasida qo‘shma universitet ochilishi yo‘lida yana bir muhim qadam
2025-yil 13–may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasida ochilishi rejalashtirilayotgan qo‘shma universitet doirasida navbatdagi davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Davra suhbatida Fransiyaning Puatye universitetidan Xalqaro hamkorlik aloqalari va xorijiy talabalar bilan ishlash bo‘yicha bo‘lim boshlig‘i Karoline Belan-Menagier, universitet magistratura bo‘limi koordinatori janob professor Freiderikos Valetopoulos va boshqa mutaxassislar ishtirok etdi.
13-may kuni mehmonlar O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilhomjon Madaminovich To‘xtasinov qabulida bo‘lishdi. Uchrashuv chog‘ida ikki tomonlama ilmiy va akademik hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Davra suhbati universitetning Xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha prorektori Abdurahim Abdimutalipovich Nasirov qabulida davom etdi. Unda Fransuz tili amaliy fanlar kafedrasi mudiri Patxiddin Nishonov, Fransuz tili nazariy fanlar kafedrasi mudiri Gulsanam Raximova, katta o‘qituvchi G‘ayrat Masharibov hamda o‘qituvchi Ma’ruf Uzkinov ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida bo‘lajak universitetning o‘quv dasturi, dars soatlari, o‘qituvchilarni ishga qabul qilish tartibi, talabalar qabul jarayoni va sanalari, zarur hujjatlar, baholash tizimi kabi muhim masalalar muhokama qilindi.

Another Key Step Towards the Establishment of a Joint Uzbekistan–France University
On May 13, 2025, a roundtable discussion was held at Uzbekistan State World Languages University as part of ongoing efforts to establish a joint university between Uzbekistan and France.
The event was attended by Caroline Belan-Menagier, Head of the Department for International Cooperation and Foreign Student Affairs at the University of Poitiers (France), Professor Freiderikos Valetopoulos, Coordinator of the Master’s Program, and other experts.
On the same day, the guests were received by the Rector of Uzbekistan State World Languages University, Ilkhomjon Madaminovich Tukhtasinov. During the meeting, prospects for bilateral scientific and academic cooperation were discussed.
The roundtable continued under the leadership of Abdurahim Abdimutalipovich Nasirov, Vice-Rector for International Cooperation. Participants included Patkhiddin Nishonov, Head of the Department of Applied French Studies; Gulsanam Rakhimova, Head of the Department of Theoretical French Studies; Senior Lecturer Ghayrat Masharibov; and Lecturer Ma’ruf Uzkinov.
Key topics discussed included the academic curriculum of the future university, teaching hours, recruitment procedures for faculty, student admission processes and timelines, required documentation, and the evaluation system.