O‘zbekiston va Indoneziya hamkorligidagi ilk qo‘shma malaka oshirish kursi muvaffaqiyatli yakunlandi
13-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti huzuridagi tarmoq markazida Indoneziyaning nufuzli Gunadarma universiteti bilan hamkorlikda tashkil etilgan qo‘shma malaka oshirish kursining yakuniy taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov, Oliy ta’lim tizimi kadrlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish instituti direktori Begimqulov Uzoqboy Shoimqulovich, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi vakillari, Gunadarma universitetining xalqaro aloqalar bo‘yicha bo‘lim boshlig‘i I Made Wiryana hamda Til va madaniyat fakulteti dekani Dr.Ichwan Suyudi (onlayn tarzda), O‘zDJTU huzuridagi pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi direktori Abduganiyeva Djamilya Rustamovna va boshqa mehmonlar ishtirok etdi.
Mazkur qo‘shma dastur O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 20-apreldagi PQ-2909-sonli qarori hamda Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 11-iyuldagi 415-sonli qaroriga asosan ta’lim sifatini oshirish, zamonaviy pedagogik texnologiyalarni joriy etish va xorijiy tajribani o‘zlashtirish maqsadida tashkil etildi.
2025-yil 26-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Indoneziyaning Gunadarma universiteti o‘rtasida imzolangan hamkorlik memorandumi asosida tashkil etilgan qo‘shma malaka oshirish kursida 13 nafar professor-o‘qituvchi ishtirok etdi. Ular Indoneziya – Jakarta va Bali orollarida zamonaviy pedagogik yondashuvlar, sun’iy intellektni ta’limga integratsiyalash, raqamli texnologiyalardan foydalanish kabi mavzular bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini oshirdilar.
Tadbirda ta’kidlanganidek, bu kabi tashabbuslar O‘zbekiston oliy ta’lim tizimini xalqaro standartlarga moslashtirish, pedagog kadrlarning kasbiy salohiyatini oshirish hamda xorijiy tajribalarni ta’lim jarayoniga tatbiq etishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Taqdirlash marosimi yakunida tinglovchilarga sertifikatlar topshirildi va esdalik fotosuratga tushildi.

The first joint professional development course between Uzbekistan and Indonesia successfully concluded
On June 13, the final award ceremony of the joint professional development course, organized in collaboration with Indonesia’s prestigious Gunadarma University, was held at the Sectoral Center under the Uzbek State University of World Languages.
The event was attended by Ilkhomjon Tukhtasinov, Rector of the Uzbek State University of World Languages, Uzoqboy Shoimqulovich Begimqulov, Director of the Institute for Retraining and Professional Development of Higher Education Staff, representatives of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan, I Made Wiryana, Head of the International Relations Department of Gunadarma University, Dr. Ichwan Suyudi, Dean of the Faculty of Language and Culture (online), Djamila Rustamovna Abduganiyeva, Director of the Sectoral Center for Retraining and Professional Development under UzSWLU, and other guests.
This joint program was organized in accordance with the Presidential Decree No. PQ-2909 dated April 20, 2017, and Cabinet of Ministers Resolution No. 415 dated July 11, 2024, with the aim of improving education quality, introducing modern pedagogical technologies, and adopting international experience.
The course, established based on the memorandum of cooperation signed on March 26, 2025, between UzSWLU and Gunadarma University, involved 13 professors and teachers. They enhanced their knowledge and skills in modern teaching approaches, integrating artificial intelligence into education, and using digital technologies during their stay in Jakarta and Bali, Indonesia.
As noted during the event, such initiatives are important in aligning Uzbekistan's higher education system with international standards, enhancing the professional competence of teaching staff, and incorporating international experiences into the educational process.