O‘zbekiston–Yaponiya ta’lim va ilm-fan hamkorligida yangi istiqbollar
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Yaponiya Toyo University Prezidenti, professor Etsuko Yaguchi boshchiligidagi delegatsiya hamda O‘zDJTU Qo‘shma ta’lim dasturlari rahbari, professor Feruza M. Rashidova o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida Toyo University va O‘zDJTU o‘rtasidagi akademik hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish, xususan, qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha istiqboldagi rejalar muhokama qilindi.
Tomonlar hamkorlikni ikki bosqichda rivojlantirish masalasida fikr almashdilar:
birinchi bosqichda — magistratura yo‘nalishida qo‘shma ta’lim dasturini ishlab chiqish va amalga oshirish;
keyingi bosqichda — o‘zaro manfaatli qo‘shma ilmiy-tadqiqot loyihalarini yo‘lga qo‘yish.
Uchrashuvda ta’lim dasturlarini xalqaro standartlar asosida rivojlantirish, magistrantlar va tadqiqotchilar uchun yangi akademik imkoniyatlar yaratish hamda ikki universitet o‘rtasidagi ilmiy hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Mazkur kelishuvlar O‘zDJTU va Toyo University o‘rtasidagi akademik hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini belgilab berdi.

Новые перспективы в сотрудничестве Узбекистана и Японии в сфере образования и науки
В Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча между делегацией Toyo University во главе с президентом университета, профессором Эцуко Ягучи, и руководителем совместных образовательных программ УзГУМЯ, профессором Ферузой М. Рашидовой.
В ходе переговоров были обсуждены перспективные планы по выводу академического сотрудничества между Toyo University и УзГУМЯ на новый уровень, в частности, запуск совместных образовательных программ.
Стороны обменялись мнениями по вопросу развития сотрудничества в два этапа:
на первом этапе — разработка и реализация совместной образовательной программы на уровне магистратуры;
на следующем этапе — запуск взаимовыгодных совместных научно-исследовательских проектов.
Особое внимание в ходе встречи было уделено развитию образовательных программ в соответствии с международными стандартами, созданию новых академических возможностей для магистрантов и исследователей, а также расширению научного сотрудничества между двумя университетами.
Достигнутые договорённости определили новые направления академического сотрудничества между УзГУМЯ и Toyo University.