O‘zDJTU — Barqaror taraqqiyot yo‘lida jahon e’tirofiga sazovor!
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti jahon oliy ta’lim muassasalari orasida barqaror rivojlanish yo‘nalishidagi yutuqlari bilan yana bir bor xalqaro e’tirofga sazovor bo‘ldi.
Nufuzli THE Impact Rankings 2025 natijalariga ko‘ra, O‘zDJTU BMTning 17 ta barqaror rivojlanish maqsadi (SDG) doirasida olib borgan ishlari asosida global reytingga kiritildi va quyidagi muhim ko‘rsatkichlarga erishdi:
• 4-maqsad – Sifatli ta’lim: 82.4 ball bilan jahon bo‘yicha 30-o‘rin, mamlakat va mintaqa miqyosida yetakchi natijalar qatoridan joy oldi.
• 15-maqsad – Quruqlikdagi hayotni muhofaza qilish: 301–400-o‘rinlar oralig‘i.
• 6, 11, 12-maqsadlar – Toza suv va sanitariya, Barqaror shaharlar va jamoalar, Mas’uliyatli iste’mol va ishlab chiqarish: 401–600-o‘rinlar ichida baholandi.
• 13-maqsad – Iqlimga oid harakatlar va 9, 10-maqsadlar – Innovatsiya va infratuzilma, Tengsizliklarni qisqartirish yo‘nalishlarida universitetimiz 601–800-o‘rinlar ichida qayd etildi.
• 5-maqsad – Gender tengligi: 60.0 ball bilan 201–300-o‘rinlar oralig‘ida.
•  8-maqsad – Munosib mehnat va iqtisodiy o‘sish: 801–1000-o‘rinlar guruhiga kirdi.
• 1, 2, 3, 16, 17-maqsadlar – Qashshoqlik va ochlikka barham berish, Sog‘liqni saqlash va farovonlik, Tinchlik, adolat va kuchli institutlar, Hamkorliklar: muhim ko‘rsatkichlar bilan baholandi.
Bu natijalar nimani anglatadi?
THE Impact Rankings – universitetlarning global miqyosda BMTning barqaror rivojlanish maqsadlariga qo‘shgan hissasini baholovchi yirik reyting tizimi hisoblanadi. O‘zDJTU ushbu yo‘nalishlarda o‘zining mustahkam pozitsiyasini namoyon etib, nafaqat ta’lim sifati, balki gender tengligi, ekologik muhofaza, ijtimoiy adolat va barqarorlikka xizmat qiluvchi loyihalar orqali xalqaro maydondagi obro‘sini mustahkamladi.
Ushbu yutuq – bu universitetimiz jamoasining fidokorona mehnati, ilmiy salohiyati va global maqsadlar sari intilishining amaliy natijasidir.

УзГУМЯ — признание на международной арене на пути к устойчивому развитию!
Узбекский государственный университет мировых языков вновь удостоился международного признания за достижения в области устойчивого развития среди мировых вузов.
Согласно престижному рейтингу THE Impact Rankings 2025, УзГМЯ включён в глобальный рейтинг на основе своей деятельности в рамках 17 целей устойчивого развития ООН (SDG) и добился следующих значимых результатов:
• Цель 4 — Качественное образование: 82,4 балла — 30-е место в мире; один из лидеров на национальном и региональном уровнях.
• Цель 15 — Сохранение жизни на суше: место в диапазоне 301–400.
• Цели 6, 11, 12 — Чистая вода и санитария, Устойчивые города и сообщества, Ответственное потребление и производство: места в диапазоне 401–600.
• Цели 13, 9, 10 — Борьба с изменением климата, Индустриализация и инновации, Снижение неравенства: 601–800.
• Цель 5 — Гендерное равенство: 60,0 баллов — место в диапазоне 201–300.
• Цель 8 — Достойная работа и экономический рост: 801–1000.
• Цели 1, 2, 3, 16, 17 — Ликвидация бедности и голода, Здоровье и благополучие, Мир и справедливость, Партнёрства для устойчивого развития: оценены по ключевым показателям.
Что означают эти результаты?
THE Impact Rankings — это один из крупнейших мировых рейтингов, оценивающий вклад университетов в достижение целей устойчивого развития ООН.
УзГМЯ укрепил свои позиции не только благодаря качественному образованию, но и через проекты, способствующие гендерному равенству, экологической устойчивости, социальной справедливости и другим направлениям устойчивого развития.
Этот успех — результат преданной работы коллектива университета, его научного потенциала и стремления к глобальным целям.