OʻzDJTU bitiruvchilari bandligini ta’minlash bo‘yicha manzilli ishlar davom etmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2026-yil 24-fevral kuni yoshlar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash hamda bitiruvchi yoshlar bandligini oshirish maqsadida Toshkent shahar Yoshlar markazida oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining bandligini ta’minlash bo‘yicha hududiy shtab faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Mazkur shtab faoliyatida universitetning O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor M. Chutpulatov boshchiligidagi ishchi guruh faol ishtirok etib, bitiruvchilarning bandlik holati o‘rganildi.
Tahlil natijalariga ko‘ra, doimiy yashash manzili Toshkent shahrida bo‘lgan 947 nafar bitiruvchining 521 nafari (55,2 foiz) doimiy ish o‘rniga ega ekani aniqlandi. Ish bilan band bo‘lmagan 426 nafar bitiruvchi bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazilib, ularning kasbiy qiziqishlari va ishga joylashish ehtiyojlari o‘rganildi.
O‘rganishlar yakunida 3 nafar bitiruvchi mavjud vakant ish o‘rinlariga tavsiya etilib, ishga joylashtirildi. Bitiruvchilarni munosib ish o‘rinlariga yo‘naltirish hamda yoshlar bandligini ta’minlash bo‘yicha manzilli ishlar izchil davom ettirilmoqda.

Продолжается адресная работа по обеспечению занятости выпускников Узбекского государственного университета мировых языков
В целях обеспечения исполнения задач, поставленных Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в ходе открытого диалога с молодежью 24 февраля 2026 года, а также содействия занятости выпускников, в Молодёжном центре города Ташкента был организован региональный штаб по обеспечению занятости выпускников организаций высшего образования.
В работе данного штаба активное участие приняла рабочая группа под руководством проректора по учебной работе университета М. Чутпулатова, которая провела изучение текущего состояния занятости выпускников.
По результатам анализа установлено, что из 947 выпускников, постоянно проживающих в городе Ташкенте, 521 человек (55,2%) имеют постоянное место работы.
С 426 выпускниками, не имеющими постоянной занятости, были проведены индивидуальные собеседования, в ходе которых изучены их профессиональные интересы и потребности в трудоустройстве.
По итогам проведённой работы 3 выпускника были рекомендованы на имеющиеся вакантные должности и успешно трудоустроены.
Адресная работа по содействию трудоустройству выпускников и обеспечению занятости молодежи последовательно продолжается.