O‘zDJTU delegatsiyasi Braziliyada bo`lib turibdi
1985 yildan buyon Fransiyada o‘tkazilib kelinayotgan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi ilk bor O‘zbekistonda o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, 2025 yilda YUNESKO Bosh konferensiyasi 43-sessiyasining Samarqand shahrida o‘tkazilishiga tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Mazkur nufuzli tadbirni munosib o‘tkazish maqsadida ko‘plab oliy ta’lim massalari qatorida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti oldiga Braziliyaning nufuzli OTMlari bilan hamkorlik aloqasi o‘rnatish vazifasi qo‘yilgan edi. Shu maqsadda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi  Braziliyaga xizmat safari bilan jo‘nab ketgani haqida xabar bergan edik. 27 noyabr kuni O‘zDJTU delegatsiyasi Braziliyaning jahon reytinglarida yuqori o‘rin egallagan Sao Paulo universitetiga tashrif buyurdi.
QS World rankingda 92-o‘rinni zabt etgan Sao Paulo universiteti 1934 yil 25-yanvarda tashkil topgan. Hozirgi kunda 100 mingdan ortiq talabalarga tahsil berayotgan Sao Paulo universitetida ko‘plab Nobel nomzodlari, milliy Kongressi a’zolari, asoschilari va mashhur braziliyalik kompaniyalar rahbarlari, Braziliya jamiyatda muhim o‘rin egallagan shaxslar ta’lim olgan. Shuningdek, Sao Paulo universiteti Braziliyaning eng yirik tadqiqot muassasalari qatoriga kiradi va braziliyalik tadqiqotchilar tomonidan yuqori sifatli konferensiyalar va jurnallarda nashr etilgan ilmiy maqolalarning 25% dan ortig‘ini mazkur universitet tadqiqotchilari tomonidan yaratiladi.
O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov boshchiligidagi delegatsiyani Sao Paulo universiteti Xalqaro hamkorlik bo‘yicha direktori o‘rinbosari Prof, Dr, Larissa Driemeier kutib oldi.
Tashrif doirasida ikki universitet vakillari o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi. Suhbatda, xorij tomoni bilan o‘zaro hamkorlik kelishuvlarini imzolash, mutaxassis va talabalar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, o‘zaro tashrif muddatini kelishish; xizmat safariga yuboriladigan delegatsiya tarkibini shakllantirish; xizmat safarini amalga oshirish va belgilangan ikkitomonlama manfaatli tadbirlarni tashkil etish; YUNESKO 43-sessiyasining mazmun-mohiyati, O‘zbekiston tashabbuslari to‘g‘risida ma’lumot berish; mamlakatimiz tarixi, buyuk allomalar hamda bugungi kunda amalga oshirilayotgan islohotlar bo‘yicha qisqa ma’lumotlar; xorij tomoniga O‘zbekistonda o‘tkazilishi rejalashtirilgan tadbirlarda ishtirok etish kabilar bo‘yicha o‘zaro fikrlar almashildi.
Shuni ham ta’kidlab o‘tish joizki, Markaziy Osiyo davlatlari orasida O‘zDJTU ilk bor mazkur universitet bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘ygan. Bu mashhur universitet bizning universitet bilan o‘quv, ilmiy, madaniy sohalarda hamkorlik qilishni mamnuniyat bilan qabul qilishgan.

The delegation of UzSWLU is in Brazil
The 43rd session of the UNESCO General Conference, held in France since 1985, is scheduled to be held in Uzbekistan for the first time, and in 2025, the 43rd session of the UNESCO General Conference is being prepared to be held in Samarkand.
In order to make this prestigious event worthy, among the many higher education masses, Uzbekistan State World Languages University was tasked with establishing cooperation with prestigious Brazilian universities. To this end, we reported that the delegation of the State University of World Languages of Uzbekistan left for Brazil on a business trip. On 27 November, a delegation from UzSWLU visited the University of São Paulo, which was highly ranked in Brazil's world rankings.
The University of São Paulo, ranked 92nd in the QS world ranking, was founded on January 25, 1934. The University of São Paulo, which currently educates more than 100,000 students, has trained many Nobel candidates, members of the National Congress, founders and leaders of famous Brazilian companies, individuals who have an important place in Brazilian society. Also, the University of São Paulo is among the largest research institutions in Brazil and more than 25% of scientific articles published by Brazilian researchers in high-quality conferences and journals are created by researchers from the University in question.
The delegation led by UzSWLU rector Ilkhomjon Tuxtasinov was welcomed by Prof, Dr, Larissa Driemeier, Deputy Director of International Cooperation at the University of São Paulo.
As part of the visit, a meeting was organized between representatives of the two universities. In the conversation, signing mutual cooperation agreements with the foreign side, establishing the exchange of specialists and students, agreeing on the duration of the mutual visit; forming the composition of the delegation to be sent to the business trip; carrying out the business trip and organizing the established dual-purpose activities; providing information on the content of the 43rd session of UNESCO, Uzbekistan's initiatives; brief information on the history of our country, the great allomas and the reforms carried out today; mutual opinions were exchanged on the foreign side, such as participation in the events planned to be held in Uzbekistan.
It should also be noted that for the first time among the countries of Central Asia, UzSWLU established cooperation with this university. This famous university welcomed cooperation with our university in educational, scientific, cultural fields.