O‘zDJTU delegatsiyasi Braziliyada bo`lib turibdi
1985 yildan buyon Fransiyada o‘tkazilib kelinayotgan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi ilk bor O‘zbekistonda o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, 2025 yilda YUNESKO Bosh konferensiyasi 43-sessiyasining Samarqand shahrida o‘tkazilishiga tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Mazkur nufuzli tadbirni munosib o‘tkazish maqsadida ko‘plab oliy ta’lim massalari qatorida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti oldiga Braziliyaning nufuzli OTMlari bilan hamkorlik aloqasi o‘rnatish vazifasi qo‘yilgan edi. Shu maqsadda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi  Braziliyaga xizmat safari bilan jo‘nab ketgani haqida xabar bergan edik. 27 noyabr kuni O‘zDJTU delegatsiyasi Braziliyaning jahon reytinglarida yuqori o‘rin egallagan Sao Paulo universitetiga tashrif buyurdi.
QS World rankingda 92-o‘rinni zabt etgan Sao Paulo universiteti 1934 yil 25-yanvarda tashkil topgan. Hozirgi kunda 100 mingdan ortiq talabalarga tahsil berayotgan Sao Paulo universitetida ko‘plab Nobel nomzodlari, milliy Kongressi a’zolari, asoschilari va mashhur braziliyalik kompaniyalar rahbarlari, Braziliya jamiyatda muhim o‘rin egallagan shaxslar ta’lim olgan. Shuningdek, Sao Paulo universiteti Braziliyaning eng yirik tadqiqot muassasalari qatoriga kiradi va braziliyalik tadqiqotchilar tomonidan yuqori sifatli konferensiyalar va jurnallarda nashr etilgan ilmiy maqolalarning 25% dan ortig‘ini mazkur universitet tadqiqotchilari tomonidan yaratiladi.
O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov boshchiligidagi delegatsiyani Sao Paulo universiteti Xalqaro hamkorlik bo‘yicha direktori o‘rinbosari Prof, Dr, Larissa Driemeier kutib oldi.
Tashrif doirasida ikki universitet vakillari o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi. Suhbatda, xorij tomoni bilan o‘zaro hamkorlik kelishuvlarini imzolash, mutaxassis va talabalar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, o‘zaro tashrif muddatini kelishish; xizmat safariga yuboriladigan delegatsiya tarkibini shakllantirish; xizmat safarini amalga oshirish va belgilangan ikkitomonlama manfaatli tadbirlarni tashkil etish; YUNESKO 43-sessiyasining mazmun-mohiyati, O‘zbekiston tashabbuslari to‘g‘risida ma’lumot berish; mamlakatimiz tarixi, buyuk allomalar hamda bugungi kunda amalga oshirilayotgan islohotlar bo‘yicha qisqa ma’lumotlar; xorij tomoniga O‘zbekistonda o‘tkazilishi rejalashtirilgan tadbirlarda ishtirok etish kabilar bo‘yicha o‘zaro fikrlar almashildi.
Shuni ham ta’kidlab o‘tish joizki, Markaziy Osiyo davlatlari orasida O‘zDJTU ilk bor mazkur universitet bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘ygan. Bu mashhur universitet bizning universitet bilan o‘quv, ilmiy, madaniy sohalarda hamkorlik qilishni mamnuniyat bilan qabul qilishgan.

43-я сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО, которая проводится во Франции с 1985 года, впервые запланирована к проведению в Узбекистане, в 2025 году готовится к проведению 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде.
В целях достойного проведения этого престижного мероприятия перед узбекским государственным университетом мировых языков в числе многих образовательных масс была поставлена задача наладить сотрудничество с престижными вузами Бразилии. С этой целью мы проинформировали делегацию Узбекского государственного университета мировых языков о поездке в Бразилию. 27 ноября делегация УзГУМЯ посетила Университет Сан-Паулу, который занимает высокие места в мировых рейтингах Бразилии.
Университет Сан-Паулу, занявший 92-е место в мировом рейтинге QS, был основан 25 января 1934 года. В Университете Сан-Паулу, который в настоящее время обучает более 100 000 студентов, прошли обучение многие нобелевские кандидаты, члены Национального Конгресса, основатели и руководители известных бразильских компаний, люди, которые занимают важное место в бразильском обществе. Университет Сан-Паулу также является одним из крупнейших исследовательских институтов Бразилии, и более 25% научных статей, опубликованных бразильскими исследователями на высококачественных конференциях и в журналах, создаются исследователями этого университета.
Делегацию во главе с ректором УзГУМЯ Ильхомжоном Тухтасиновым встретила заместитель директора по международному сотрудничеству Университета Сан-Паулу профессор, доктор, Лариса Дримайер.
В рамках визита была организована встреча представителей двух университетов. На переговорах, подписании соглашений о взаимном сотрудничестве с иностранной стороной, налаживании обмена специалистами и студентами, согласовании сроков взаимных визитов; формировании состава делегации, направляемой в командировку; осуществлении командировки и организации намеченных мероприятий двойного интереса; информировании о содержании 43-й сессии ЮНЕСКО, инициативах Узбекистана; краткие сведения по истории нашей страны, великим ученым и проводимым сегодня реформам; обмен мнениями по участию зарубежной стороны в мероприятиях, запланированных в Узбекистане.
Следует также отметить, что среди государств Центральной Азии УзГУМЯ впервые наладил сотрудничество с университетом. Этот известный университет с радостью согласился сотрудничать с нашим университетом в образовательной, научной, культурной сферах.