2025-yil 17-iyul kuni O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov E-Line Press kompaniyasi direktori va vakillarini qabul qildi.
Dastur avvalida kompaniya vakillariga universitet faoliyati haqida qisqacha ma’lumot berildi hamda qisqa videorolik namoyish etildi.
E-Line Press kompaniyasi rahbari universitetda ta’lim sifatini oshirish  maqsadida ilmiy tadqiqotchilar, professor-o‘qituvchilar va talabalar uchun Rossiyaning “LAN” elektron kutubxonalarning  resurslar bazasidan 1 yil davomida bepul foydalanishi uchun taqdim etilishi, platformadan foydalanish, jumladan jurnallar va manbalarni qidirish, nufuzli indekslangan jurnallarda ilmiy maqolalar chop etish orqali  universitetning reytingi va ilmiy salohiyatini oshirish bo‘yicha konsultatsiyalar berish hamda seminarlar tashkil qilishga tayyorligini ma’lum qildi.
Shuningdek, Britaniyaning Oksford universiteti ilmiy jurnallarida maqolalarni 90% gacha bepul chop etish imkoniyati haqida so‘zlab berdi hamda Oksford universiteti nashriyoti ilmiy ma’lumot bazalariga 2025-yil sentyabrdan 1 oy muddatga bepul kirish uchun sharoit yaratib berishlari mumkinligini aytib o‘tdi.
E-Line Press kompaniyasi o‘z hamkori, 2016-yilda tashkil etilgan, ma’lumotlar bazasi va axborot tizimlarini boshqaruvchi hamda ilmiy va akademik tadqiqotlar bilan shug‘ullanuvchi Clarivate kompaniyasi bazalarida O‘zDJTU tadqiqotchilari dissertatsiyalarini bepul joylash imkoni borligini ma’lum qildi.
I. Tuxtasinov mazkur kompaniya bilan hamkorlik qilishga tayyor ekanligini ta’kidlab, O‘zDJTU professor-o‘qituvchilari va ilmiy tadqiqotchilari ishtirokida chet tillari, jurnalistika va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha yangi darsliklar, o‘quv qo‘llanmalari yaratish va chop etish, doktorantura talabalari uchun ilmiy seminarlar tashkil qilish yo‘nalishida hamkorlik bo‘yicha o‘z takliflarini berdi. Shu  bilan birga, E-Line Press kompaniyasi uchun universitetda joy ajratish hamda O‘zDJTU qoshidagi Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi tinglovchilari uchun hamkorlikda maxsus treninglar va seminarlar tashkil qilish o‘z samarasini berishini ta’kidlab o‘tdi.
Tomonlar kelgusida hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirish bo‘yicha kelishib oldilar. Uchrashuv yakunida O‘zDJTU va E-Line Press kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma imzolandi.

On July 17, 2025, the Rector of UzSWLU, I. Tukhtasinov, received the director and representatives of E-Line Press.
At the beginning of the meeting, the company representatives were provided with brief information about the university's activities, and a short video presentation was shown.
The head of E-Line Press announced that, in order to improve the quality of education at the university, researchers, faculty members, and students will be granted free access for one year to the resource base of Russia’s “LAN” electronic libraries. The company also expressed its readiness to provide consultations on how to use the platform — including searching for journals and sources, publishing scientific articles in prestigious indexed journals — and to organize seminars to boost the university's ranking and scientific potential.
In addition, he spoke about the opportunity to publish articles in scientific journals of Oxford University (UK) with up to 90% discount or for free and mentioned that from September 2025, free one-month access may be granted to Oxford University Press’s scientific databases.
E-Line Press also announced that its partner, Clarivate — founded in 2016 and engaged in data management, information systems, and academic research — offers UzSWLU researchers the opportunity to upload their dissertations to its databases free of charge.
I. Tukhtasinov expressed readiness to cooperate with the company and proposed collaboration in developing and publishing new textbooks and teaching materials in foreign languages, journalism, and other fields with the participation of UzSWLU faculty and researchers, as well as organizing scientific seminars for doctoral students. He also emphasized that providing office space for E-Line Press at the university and organizing joint special training sessions and seminars for the trainees of the UzSWLU Center for Retraining and Advanced Training of Pedagogical Staff would yield positive outcomes.
Both parties agreed to further expand their cooperation. At the end of the meeting, a cooperation agreement was signed between UzSWLU and E-Line Press.