2025-yil 17-iyul kuni O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov E-Line Press kompaniyasi direktori va vakillarini qabul qildi.
Dastur avvalida kompaniya vakillariga universitet faoliyati haqida qisqacha ma’lumot berildi hamda qisqa videorolik namoyish etildi.
E-Line Press kompaniyasi rahbari universitetda ta’lim sifatini oshirish  maqsadida ilmiy tadqiqotchilar, professor-o‘qituvchilar va talabalar uchun Rossiyaning “LAN” elektron kutubxonalarning  resurslar bazasidan 1 yil davomida bepul foydalanishi uchun taqdim etilishi, platformadan foydalanish, jumladan jurnallar va manbalarni qidirish, nufuzli indekslangan jurnallarda ilmiy maqolalar chop etish orqali  universitetning reytingi va ilmiy salohiyatini oshirish bo‘yicha konsultatsiyalar berish hamda seminarlar tashkil qilishga tayyorligini ma’lum qildi.
Shuningdek, Britaniyaning Oksford universiteti ilmiy jurnallarida maqolalarni 90% gacha bepul chop etish imkoniyati haqida so‘zlab berdi hamda Oksford universiteti nashriyoti ilmiy ma’lumot bazalariga 2025-yil sentyabrdan 1 oy muddatga bepul kirish uchun sharoit yaratib berishlari mumkinligini aytib o‘tdi.
E-Line Press kompaniyasi o‘z hamkori, 2016-yilda tashkil etilgan, ma’lumotlar bazasi va axborot tizimlarini boshqaruvchi hamda ilmiy va akademik tadqiqotlar bilan shug‘ullanuvchi Clarivate kompaniyasi bazalarida O‘zDJTU tadqiqotchilari dissertatsiyalarini bepul joylash imkoni borligini ma’lum qildi.
I. Tuxtasinov mazkur kompaniya bilan hamkorlik qilishga tayyor ekanligini ta’kidlab, O‘zDJTU professor-o‘qituvchilari va ilmiy tadqiqotchilari ishtirokida chet tillari, jurnalistika va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha yangi darsliklar, o‘quv qo‘llanmalari yaratish va chop etish, doktorantura talabalari uchun ilmiy seminarlar tashkil qilish yo‘nalishida hamkorlik bo‘yicha o‘z takliflarini berdi. Shu  bilan birga, E-Line Press kompaniyasi uchun universitetda joy ajratish hamda O‘zDJTU qoshidagi Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi tinglovchilari uchun hamkorlikda maxsus treninglar va seminarlar tashkil qilish o‘z samarasini berishini ta’kidlab o‘tdi.
Tomonlar kelgusida hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirish bo‘yicha kelishib oldilar. Uchrashuv yakunida O‘zDJTU va E-Line Press kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma imzolandi.

17 июля 2025 года ректор УзГУМЯ И. Тухтасинов принял директора и представителей компании E-Line Press.
В начале встречи представителям компании была предоставлена краткая информация о деятельности университета, а также был продемонстрирован короткий видеоролик.
Руководитель компании E-Line Press сообщил, что в целях повышения качества образования в университете будет предоставлен бесплатный доступ сроком на один год к ресурсной базе электронных библиотек России "ЛАН" для научных исследователей, преподавателей и студентов. Также компания готова оказывать консультации по использованию платформы, в том числе по поиску журналов и источников, публикации научных статей в престижных индексируемых журналах, что будет способствовать повышению рейтинга и научного потенциала университета, а также организовывать семинары.
Кроме того, он рассказал о возможности бесплатной публикации до 90% статей в научных журналах Оксфордского университета (Великобритания), а также отметил, что с сентября 2025 года можно будет предоставить бесплатный доступ на один месяц к научным базам данных издательства Оксфордского университета.
Компания E-Line Press также сообщила, что ее партнер — основанная в 2016 году компания Clarivate, занимающаяся управлением баз данных и информационных систем, а также научными и академическими исследованиями — предоставляет возможность бесплатно размещать диссертации исследователей УзГУМЯ в своих базах данных.
И. Тухтасинов выразил готовность к сотрудничеству с данной компанией и предложил совместную работу по созданию и изданию новых учебников и учебных пособий по иностранным языкам, журналистике и другим направлениям с участием преподавателей и научных исследователей УзГУМЯ, а также организацию научных семинаров для докторантов. Кроме того, он отметил, что предоставление офисного помещения для E-Line Press в университете и организация совместных специальных тренингов и семинаров для слушателей Центра переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров при УзГУМЯ принесет положительные результаты.
Стороны договорились о дальнейшем расширении сотрудничества. В завершение встречи был подписан договор о сотрудничестве между УзГУМЯ и компанией E-Line Press.