OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov boshchiligidagi delegatsiya Germaniya davlatidagi xizmat safarini 23-may kuni ham davom ettirdi.
Safarning navbatdagi manzili Mainz shahridagi Gyotenberg universiteti boʻldi. Tashrif avvalida OʻzDJTU rahbari hamda vakillari Gyotenberg universiteti rahbariyati tomonidan kutib olindi. Ikki universitet rahbariyati oʻrtasida uchrashuv tashkil etildi. Uchrashuv avvalida, odatga koʻra, ikki universitet faoliyati va oʻqitish tizimi haqida batafsil maʼlumotlar taqdim etildi va videolavha namoyish etildi.
Soʻng, ikki universitet rahbarlari kelajakda amalga oshirilishi kutilayotgan hamkorlik borasida oʻz takliflari bilan oʻrtoqlashdi. Talabalar va tajriba almashinish va bu borada sharoitlar yaratilishi haqida kelishib olindi. Kelishuvlar asosida memorandum imzolandi.
Shuningdek, Germaniyada tarjima maktabi boʻyicha yetakchi boʻlgan Mayns universitetini tarjima sohasida kadrlar tayyorlash tajribasini oʻzlashtirish va xorijlik talabalar uchun yozgi lagerlar tashkil etish borasida kelishib olindi.

On May 23, the delegation led by Ilkhomjon Tukhtasinov, the rector of UzSWLU, continued their business trip to Germany.
Their next stop was Gothenburg University in Mainz. Upon arrival, the UzSWLU delegation was warmly welcomed by the university's management.
During the initial part of their visit, a meeting was held between the leaders of the two universities. Detailed information about the activities and educational systems of both universities was presented, and a video was shown.
Following these introductions, the leaders discussed potential future cooperation, agreeing on student and experience exchanges, as well as the establishment of necessary conditions for these exchanges. This led to the signing of a memorandum of understanding.
Additionally, they agreed to adopt the University of Mainz's expertise in translation training, aiming to enhance UzSWLU's translation programs and to organize summer camps for foreign students.