OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov xizmat safari bilan Germaniya davlatida boʻlib turibdi.
Safar doirasida 21-may kuni mamlakatning Magdeburg Stendal oliy oʻquv yurtiga tashrif buyurdi. OʻzDJTU rahbarini Magdeburg -Stendal oliy oʻquv yurti rahbariyati vakillari kutib oldi.
Shundan soʻng, ikki tomonlama uchrashuv tashkil etildi. Uchrashuvda Magdeburg-Stendal oliy oʻquv yurti rektori Shvars xonim, Erasmus loyihasi koordinatori Karsten Bexrend janoblari va xalqaro boʻlim boshligi Krumm xonim ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida, OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov universitet faoliyati haqida soʻzlab berdi va universitet faoliyatiga oid videolavha namoyish etildi.
Shu oʻrinda, Magdeburg -Stendal oliy oʻquv yurti faoliyati ham tanishtirib oʻtildi. Magdeburg-Stendal oliy oʻquv yurti professori Karsten Bexrend oliy oʻquv yurti tuzilishi, oʻquv tizimi. Fan modullari haqida taqdimot orqali ishtirokchilarga soʻzlab berdi.
Uchrashuvda tomonlar hamkorlik boʻyicha oʻz takliflarini berib oʻtdi. Yuqori darajada tashkil etilgan uchrashuvda, ikki oliygoh oʻrtasida Erasmus shartnomasi imzolandi.
Unga koʻra, 2024-yil kuz oylaridan boshlab, universitetimiz professor-oʻqituvchilari grant asosida malaka oshirib kelish, universitetimiz tarjimonlik fakulteti talabalari ham shu paytdan boshlab, Magdebugr-Stendal oliy oʻquv yurtida grant asosida bir semestr davomida taʼlim olish imkoniyatiga ega boʻlishdi.
Kelishuvlar asosida tashkil etilgan uchrashuvdan soʻng, universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov Magdebugr-Stendal oliy oʻquv yurtidagi dars mashgʻulotlarida ishtirok etib, talabalar bilan jonli muloqot qildi.

Ректор УзГУМЯ Ильхомжон Тухтасинов находится в командировке в Германии.
В рамках поездки 21 мая он посетил Магдебургский Стендальский университет страны. Главу УзГУМЯ приветствовали представители руководства Магдебург-Стендальского высшего учебного заведения.
После этого была организована двусторонняя встреча. На встрече присутствовали г-жа Шварц, ректор Университета Магдебург-Стендаль, г-н Карстен Беренд, координатор проекта Erasmus, и г-жа Крумм, руководитель международного отдела.
В начале встречи ректор УзГУМЯ Ильхомджон Тухтасинов рассказал о деятельности университета и был показан видеоролик о деятельности университета.
Здесь же была представлена ​​деятельность Магдебург-Стендальского высшего учебного заведения. Карстен Беренд, профессор Магдебург-Стендальского высшего учебного заведения, структура и образовательная система высшего учебного заведения. В ходе презентации он рассказал участникам о научных модулях.
На встрече стороны представили свои предложения о сотрудничестве. На высокоорганизованной встрече между двумя университетами было подписано соглашение об Эразмусе.
Согласно ему, с осени 2024 года профессора и преподаватели нашего университета смогут повысить свою квалификацию на основе гранта, а студенты переводческого факультета нашего университета также получат возможность учиться в Магдебугр- Стендаля в течение одного семестра на основе гранта.
После встречи, организованной на основании договоренностей, ректор университета Ильхомджон Тухтасинов принял участие в занятиях вуза Магдебугр-Стендаль и провел оживленную беседу со студентами.