OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov xizmat safari bilan Germaniya davlatida boʻlib turibdi.
Safar doirasida 21-may kuni mamlakatning Magdeburg Stendal oliy oʻquv yurtiga tashrif buyurdi. OʻzDJTU rahbarini Magdeburg -Stendal oliy oʻquv yurti rahbariyati vakillari kutib oldi.
Shundan soʻng, ikki tomonlama uchrashuv tashkil etildi. Uchrashuvda Magdeburg-Stendal oliy oʻquv yurti rektori Shvars xonim, Erasmus loyihasi koordinatori Karsten Bexrend janoblari va xalqaro boʻlim boshligi Krumm xonim ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida, OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov universitet faoliyati haqida soʻzlab berdi va universitet faoliyatiga oid videolavha namoyish etildi.
Shu oʻrinda, Magdeburg -Stendal oliy oʻquv yurti faoliyati ham tanishtirib oʻtildi. Magdeburg-Stendal oliy oʻquv yurti professori Karsten Bexrend oliy oʻquv yurti tuzilishi, oʻquv tizimi. Fan modullari haqida taqdimot orqali ishtirokchilarga soʻzlab berdi.
Uchrashuvda tomonlar hamkorlik boʻyicha oʻz takliflarini berib oʻtdi. Yuqori darajada tashkil etilgan uchrashuvda, ikki oliygoh oʻrtasida Erasmus shartnomasi imzolandi.
Unga koʻra, 2024-yil kuz oylaridan boshlab, universitetimiz professor-oʻqituvchilari grant asosida malaka oshirib kelish, universitetimiz tarjimonlik fakulteti talabalari ham shu paytdan boshlab, Magdebugr-Stendal oliy oʻquv yurtida grant asosida bir semestr davomida taʼlim olish imkoniyatiga ega boʻlishdi.
Kelishuvlar asosida tashkil etilgan uchrashuvdan soʻng, universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov Magdebugr-Stendal oliy oʻquv yurtidagi dars mashgʻulotlarida ishtirok etib, talabalar bilan jonli muloqot qildi.

UzSWLU Rector Ilkhomjon Tukhtasinov is in Germany on a duty trip.
On May 21, he visited Magdeburg-Stendal University. The head of UzSWLU was welcomed by representatives of the university's management.
A bilateral meeting was organized, attended by Ms. Schwarz, Rector of Magdeburg-Stendal University, Mr. Karsten Behrend, the Erasmus Project Coordinator, and Ms. Krumm, the Head of the International Department.
At the beginning of the meeting, Rector Ilkhomjon Tukhtasinov discussed UzSWLU's activities, accompanied by a video presentation.
The activities of Magdeburg-Stendal University were then introduced. Professor Karsten Behrend explained the university's structure and educational system, presenting science modules through a detailed presentation.
During the meeting, both parties presented their proposals for cooperation. The Erasmus agreement was signed between the two universities, allowing UzSWLU professors and teachers to improve their skills starting in the fall of 2024. Additionally, students from UzSWLU's Translation Faculty will have the opportunity to study at Magdeburg-Stendal University for one semester on a grant basis.
Following the agreements, Rector Ilkhomjon Tukhtasinov participated in classes at Magdeburg-Stendal University and engaged in a lively conversation with the students.